Svijet

TALIBANI OPKOLILI NEPROBOJNU "DOLINU LAVOVA", VEĆ POTEKLA KRV: Novi vladari Avganistana udarili na pobunjenike!

Autor Aleksandra Milić Izvor mondo.rs

Prve žrtve pale su poslije pucnjave između talibana i pobunjenika na prilazima dolini Panšir, ali za sada nije sasvim jasno ko je odgovoran za početak sukoba.

Izvor: YouTube/Printscreen/ Bloomberg Markets and Finance/YouTube/printscreen/Sky News

Talibanska zastava, ovlaš prebačena preko tijela ubijenih boraca na prilazima planinskom vijencu u kojem su se utvrdili pobunjenici, označili su kolaps pregovora i kraj krhkog mira uspostavljenog u tom regionu poslije dramatičnih promjena koje su posljednjih sedmica uzdrmale Avganistan.

"Mudžahedine Islamskog emirata napali pobunjenici iz Panšira. Žestoko su uzvratili, što je rezultiralo teškim gubicima na obje strane", rekao je Inamulah Samangani iz talibanskog komiteta za kulturu, piše "RTS".

Prve žrtve sukoba

Pobunjenici tvrde da su ubili najmanje osam talibana u borbama koje su počele nedugo pošto su talibanske vlasti prekinule sve veze Panšira sa ostatkom zemlje. Borbe su, kako tvrde obje strane, počele kod mjesta Gulbahar, 75 kilometara od Kabula, nakon čega je počeo egzodus lokalnog stanovništva. Istovremeno, obje strane počele su da izvještavaju i o borbama oko puteva koji ka Panširu vode iz susjednog Baglana.

Tokom prvih nekoliko dana krize pokret otpora je uspio da preuzme kontrolu nad nekoliko manje važnih mjesta u provinciji Baglan, ali su talibani u taj region ubrzo uputili 3.000 boraca, pa su se snage Ahmada Masuda brzo povukle nazad u planine. Ozbiljni sukobi u tom dijelu Avganistana, posljednjih desetak dana, izbjegnuti su samo zbog činjenice da su se istovremeno odvijali pregovori, u kojima je ulogu posrednika, nakratko, igrao i bivši predsjednik Hamid Karzai.

Neprobojni planinski vijenac

Planinski vijenac koji se nalazi stotinak kilometara sjeverno od Kabula, sjedište je "Pokreta otpora", kako su se nazvale snage na čijem se čelu nalaze sin nekadašnjeg lidera Sjeverne alijanse Ahmada Šaha Masuda i nekolicina bivših zvaničnika avganistanske vlade.

Ahmad Masud, koji se iznenada našao u centru pažnje u Avganistanu, zatražio je pomoć Sjedinjenih Američkih Država i Zapada, kako bi iz Pandžšira poveo ustanak protiv talibana. Njegov apel pao je na gluve uši, pošto su Amerikanci bili preokupirani političkim implikacijama navrat-nanos organizovane evakuacije, u kojoj je stradalo 13 marinaca.

Kako stvari trenutno stoje, Masud, diplomac britanske vojske akademije Sandhurst, može da računa samo na podršku Indije, te na snage koje su se sjeverno od Kabula povukle poslije raspada avganistanske armije.

Na početku, njegove snage brojale su oko 2.500 boraca, ali su u međuvremenu u dolinu Panšir stigle kolone izbjeglica i izvjestan broj bivših vojnika, koji ne žele da prihvate vlast talibana. Jednako je teško procijeniti i snage kojima raspolažu talibanski lideri. Na početku prevrata, zapadne obavještajne službe tvrdile su da talibanske snage imaju oko 75.000 boraca, ali se, njihovim dolaskom na vlast, taj broj neminovno povećao.

Propali pregovori

Do prije 24 sata, obje strane su polagale nadu da bi konfrontacija mogla biti izbjegnuta ukoliko bi pregovori, koji u različitim formatima traju već desetak dana, mogli donijeti obostrano prihvatljivo rješenje.

"Pregovori su prekinuti i nisu dali nikakve rezultate", rekao je Amir Kan Mutaki, jedan od ključnih lidera talibana.

"Ishod razgovora će napraviti razliku između rata i mira", napisali su predstavnici pregovaračkog tima Pokreta otpora na početku procesa na čijem se čelu, na volšeban način, našao Hamid Karzai.

Glavni cilj pregovarača je bio da pronađu način da se vlast mirno preda talibanima, ali je uticaj Hamida Karzaija, ukoliko je ikada i postojao, ozbiljno uzdrman poslije serije afera i ubistva njegovog polubrata optuživanog da je umiješan u trgovinu drogom i prijetnje rivalskim grupama krijumčara.

Izbjeglice bježe pod zaštitu pobunjenika

Talibani tvrde da su snage Ahmada Masuda i preostalih "odmetnutih" bivših zvaničnika avganistanske vojske opkoljene, te da poslije neuspjeha pregovora o učešću Pokreta otpora u novoj vladi preostaje samo da se dvije strane dogovore o načinu na koji će se snage Panšira predati.

Suštinski, talibani su snage rasporedili na prilazima planinskom vijencu, i to iz pravca provincija Takhar i Badakšan, te na putu koji vodi ka Panširu iz grada Andarab. Pobunjenici, istovremeno, optužuju Pakistan da predstavlja ključnu snagu koja stoji iza talibana, upozoravajući sve strane da će eventualna akcija "predstavljati nastavak rata". Istovremeno, talibani optužuju pobunjenike da predstavljaju produženu ruku Indije u avganistanskoj krizi.

Indijske televizije prikazale su, prethodnih dana, nekoliko snimaka kolona vojnih vozila kako se kreću prema Pandžširu. U njima su, navodno, preostali pripadnici avganistanske vojske, odlučni da se pridruže budućem ratu protiv talibana.

Tvrde da raspolažu sa desetak helikoptera "blek houk" i nekoliko hiljada boraca, koji su stigli iz svih djelova Avganistana, bježeći pred talibanskom osvetom. Navode i da štite oko 800.000 ljudi, od kojih je ogromna većina stigla prethodne sedmice.

Inače, dolina Panšir je jedini deo Avganistana u koji noga talibana još uvek nije kročila.