Surova osveta izvedena nakon eksplozije kod aerodroma u prijestonici Avganistana, kada je poginulo više od 170 osoba, među kojima i 13 marinaca SAD, prenosi Kurir.
Pentagon je potvrdio da je raketom ispaljenom iz drona eliminisan glavni planer Islamske države Horasan (ISIS-K), koja je preuzela odgovornost za samoubilački napad nedaleko od aerodroma u Kabulu, kada je poginulo više od 170 osoba, među kojima i 13 američkih marinaca, navodi Kurir.
Tehnički podaci Naziv „MQ-9 riper“
l Prvi let: 2. februar 2001. l Posada: 2 operativca na zemlji l Dužina: 11 metara l Raspon krila: 20 metara l Visina: 3,8 metara l Težina prazan: 2.200 kilograma l Težina pun: 4.760 kilograma l Maks. brzina: 482 km/h l Krstareća brzina: 313 km/h l Domet: 2.000 kilometara l Maksimalna visina: 15.200 metara l Ukupno izrađeno: 195 komada
Surova osveta izvedena je po odobrenju Džozefa Bajdena, predsjednika SAD, koji je poručio da će ekstremisti skupo platiti za samoubilački napad i da im neće biti oprošteno, naglašava Kurir.
Posao nije završen: Saveznici okončali evakuaciju
l Britanska armija okončala je evakuaciju iz Avganistana, jer nije postignut sporazum o produženju evakuacije posle 31. avgusta. Prema procjenama medija, u Kabulu je ostalo oko 1.250 Avganistanaca koji su sarađivali s britanskim vojnim i civilnim organizacijama i čiji su životi ugroženi po dolasku talibana. Navodno je ostalo i oko 150 britanskih državljana. Italija je takođe juče potvrdila da je završila evakuaciju svojih državljana iz Kabula, baš kao i Francuska.
Ubijen u automobilu
Akcija američke armije uslijedila je nakon manje od 48 sati od napada u Kabulu, a kako prenosi Dejli mejl, glavni planer džihadista likvidiran je dok se sa saradnicima nalazio u automobilu u provinciji Nangarhar, na istoku Avganistana.
- Izveli smo sveobuhvatnu antiterorističku operaciju protiv planera ISIS-K. Prvi rezultati pokazuju da je meta eliminisana. Sigurni smo da nije bilo civilnih žrtava - rekao je Vilijam Urban, portparol američke mornarice.
Dron pod oznakom „MQ-9 riper“ doletio je s Bliskog istoka, a žitelji Džalalabada, glavnog grada provincije Nangarhar, navode da su u petak oko ponoći čuli nekoliko snažnih eksplozija, piše Kurir.
- Jutros smo čuli da je bio vazdušni udar. Pogođena je i jedna kuća - rekao je Sajid Ekram, jedan od lokalnih stanovnika.
Neimenovani talibanski komandir rekao je da je nekoliko pripadnika Islamske države Horasan uhapšeno posle napada u Kabulu. - Njih će ispitati naši obavještajni timovi.
Alarmantno: Upozorenje pentagona, prijete novi napadi islamista
l Američke vlasti su upozorile da prijete novi samoubilački napadi islamista u Kabulu. Zbog toga je ambasada SAD u prijestonici Avganistana pozvala sve državljane SAD da hitno napuste područje oko aerodroma u Kabulu zbog sigurnosti.
- Zbog bezbjednosnih prijetnji i dalje savjetujemo američke građane da izbjegavaju odlazak na aerodrom i da izbjegavaju ulaze u aerodromske prostorije - navodi se u upozorenju.
Američki general Henk Tejlor rekao je da se oko 5.400 osoba koje se nalaze na aerodromu u Kabulu suočava s „neposrednom prijetnjom od terorističkih napada“.
- Do poslednjeg trenutka ćemo ih ukrcavati na američke vojne letove koji napuštaju Avganistan - rekao je on.
Međusobni obračuni
Odnos talibana i pripadnika ISIS bio je promjenljiv. Dok je Islamska država bila na vrhuncu moći u Iraku i Siriji, nisu se previše eksponirali u Avganistanu. Kada su poraženi u Siriji i Iraku, dio njih se prebacio u Avganistan. Talibani su potom ušli u pregovore sa SAD i posle postizanja sporazuma islamisti su krenuli u otvoreni sukob s talibanima, koje optužuju da su popustljivi, zaključuje Kurir.