Svijet

NJEGOVO LICE IRAK NIKADA NEĆE ZABORAVITI - KO JE BIO DONALD RAMSFELD? Mučitelj zatvorenika i dželat Sadama Huseina

Autor Gordana Bojanić Izvor mondo.rs

Bivši ministar odbrane Sjednjenih Država Donald Ramsfeld preminuo je u utorak u 88. godini saopštila je njegova porodica, a evo ko je on zapravo bio.

Izvor: Tanjug/AP Photo/Orlin Wagner

Donald Ramsfeld je služio kao ministar odbrane za dva predsjednika, od 1975. do 1977. za Geralda Forda, kojem je takođe bio i šef osoblja, te od 2001. do 2006. godine kao ministar odbrane administracije DŽordža Busa.

Bio je blizak saveznik Bušovog potpredsjednika Dika Čejnija, koji je radio za Ramsfelda tokom sedamdesetih i republikanskih predsjednika Ričarda Niksona i Forda.

Tokom drugog mandata na poziciji ministra odbrane dogodio se samoubilački napad otetim avionima na Svjetski trgovinski centar u Njujorku 2001. godine i zgradu Pentagona u Vašingtonu. Poginule su 2.752 osobe, a Ramsfeld je vodio nadziranje američke invazije na Avganistan i rušenje talibanskog režima. Ramsfeld je igrao vodeću ulogu u predstavljanju slučaja za invaziju na Irak 2003. godine.

S njim na čelu, američke snage su brzo srušile i iračkog predsjednika Sadama Huseina, ali nakon toga nisu uspjeli da uspostave red i mir. Irak je zapao u haos, a američke snage ostale su u Iraku do 2011. godine, dugo nakon što je Ramsfeld otišao sa svoje pozicije.

Dakle, Ramsfeld je bio glavni arhitekta rata u Iraku kada je izvršena invazija na ovu zemlju i sa vlasti zbačen, zatim uhapšen i pogubljen irački lider Sadam Husein. Interesantno je da se na početku Iračko-iranskog rata upravo Ramsfeld susreo sa Sadamom Huseinom i sa njim se dogovarao oko pomoći i opremanju iračke armije u ratu protiv Irana.

Bio je poznat po naređivačkom odnosu prema nekim vojnim oficirima i članovima Kongresa i sukobima sa ostalim članovima Bušovog tima, uključujući i državnog sekretara Kolina Pauela. Tokom 2004. godine Buš je dva puta odbio Ramsfeldovu ponudu za ostavkom nakon što su se pojavile fotografije američkog osoblja kako zlostavljaju zatvorenike u zatvoru Abu Graib kod Bagdada.

Skandal je izazvao međunarodnu osudu Sjedinjenih Država. Ramsfeld je lično odobravao oštre tehnike ispitivanja zatvorenika. Američki tretman pritvorenika u Iraku i osumnjičenih za strani terorizam u specijalnom zatvoru Guantanamo Bej uspostavljenom pod Ramsfeldom, naišao je na međunarodnu osudu, a aktivisti za ljudska prava i drugi tvrdili su da su zarobljenici mučeni.

Kako je podrška javnosti za rat u Iraku opadala, Buš je u novembru 2006. godine zbog Čejnijevih primjedbi, zamijenio Ramsfelda.

U periodima kada nije radio u javnoj službi, Ramsfeld se obogatio kao uspješan preduzetnik, služeći kao izvršni direktor za dvije kompanije koje su bile na listi najbogatijih. Tokom izbora 1988. kandidovao se za republikansku nominaciju za predsjednika SAD-a.

Tagovi