Svijet

OVAKO BI IZGLEDAO VOJNI SAVEZ RUSIJE I KINE: Bili bi jači od Amerikanaca, a evo šta o tome kaže Vladimir Putin

Autor Kristina Stevović Izvor mondo.rs

Objedinjene vojne snage Rusije i Kine nadmašuju američke, uključujući i oblast nuklearnog naoružanja, navodi njemački list "Velt".

Izvor: Profimedia/Tanjug/AP Photo/Alexander Zemlianichenko

Nekoliko faktora ukazuje na to da je vojna alijansa Rusije i Kine već postala realnost - Moskva snadbijeva Kinu najnovijim naoružanjem, a vojske dvije zemlje održavaju zajedničke vježbe.

Njemački politikolog Joakim Krauze smatra da stvaranjem alijanse Rusija i Kina žele da istisnu SAD iz zona geopolitičkih interesa.

Predsjednik Rusije Vladimir Putin je prošle jeseni, nastupajući na međunarodnom forumu "Valdaj", odgovorio na pitanje kineskog politikologa može li da zamisli vojnu alijansu Rusije i Kine, podsjeća "Velt".

Ruski predsjednik je kratko rekao: "Sve se može zamisliti". 

Putin do tada nikada nije otvoreno govorio o mogućnostima vojnog saveza Rusije i Kine.

Njemački list navodi da nekoliko činjenica ukazuje na to da je rusko-kineska vojna alijansa već postala realnost.

Rusija je u Kinu izvezla najnoviju vojnu tehniku, kao što su protivvazdušni raketni sistemi "S-400" i avioni "Su-35". Osim toga, Moskva i Peking imali su nekoliko zajedničkih vojnih vježbi.

Rusija je prije dve godine saopštila da će učestvovati u proizvodnji kineskih sistema protivvazdušne odbrane.

Politikolog Krauze navodi primjer iz aprila kada je Rusija povećala vojno prisustvo kod ukrajinske granice. U isto vrijeme, Kina je povećala pritisak na Tajvan.

Krauze smatra da je Peking na taj način jasno dao do znanja da je spreman da, ako se nešto dogodi, vojno podrži svog partnera.

Prema pisanju "Velta", Rusija i Kina shvatile su da SAD nisu u stanju da mobilišu svoje vojne snage za dva istovremena sukoba u različitim djelovima svijeta.

Zato, dok povećavaju tenzije, istovremeno primoravaju Vašington na tešku odluku.

Autor smatra da su razlozi stvaranja alijanse Rusije i Kine njihovi zajednički ciljevi.

Peking i Moskva posmatraju regionalno okruženje kao zonu svog posebnog uticaja. Njihov glavni protivnik su SAD, koje razvijaju mrežu vojnih alijansi.

Krauze navodi da Rusija i Kina žele da istisnu SAD iz zona njihovih uticaja, što bi trebalo da zabrine Zapad.

Prema podacima "Global fajerpauer" indeksa, kojim se rangiraju ukupne raspoložive vojne snage po zemljama, SAD imaju najmoćnije oružane snage u svijetu, a na drugom i trećem mjestu su Rusija i Kina.

SAD ne mogu mnogo da računaju na pomoć Evrope jer Francuska u tom rejtingu zauzima osmo mjesto, a Njemačka se nalazi na 15.

Istovremeno, objedinjene vojne snage Rusije i Kine nadmašuju američke, navodi njemački list.

Tagovi