Danska tajna služba pomogla je američkoj Agenciji za nacionalnu bezbjednost da špijunira evropske lidere, uključujući njemačku kancelarku Angelu Merkel i predsjednika Frank-Valtera Štajnmajera, otkrila je evropska medijska istraga objavljena juče, piše Dojče vele.
Da su SAD špijunirale svoje saveznike prvi put je počelo da izlazi na vidjelo 2013. godine, ali su novinari tek sada dobili pristup izvještajima u kojima je detaljno data podrška NSA od strane danske obavještajne službe odbrane (FE), prenosi Kurir.
Izvještaj je pokazao da je nejmački saveznik i susjed sarađivao sa američkim špijunskim operacijama usmjerenim na najviše zvaničnike.
Tadašnji kandidat za kancelara Socijaldemokratske partije Njemačke (SPD) levog centra Per Šajnbrik takođe je bio meta, otkriva se u novom izvještaju, navodi Kurir.
Izvori tajnih službi prosleđivali su informacije timu koji uključuje danske, švedske i norveške emitere (DR, SVT i NRK), kao i francuski list "Mond", nemački "Ziddojče cajtung" i njemačke javne emitere NDR i VDR.
Ni Merkel ni Štajnmajer nisu imali "nikakvo znanje" o špijunskim operacijama koje su izvodili vodeći danski vladini zvaničnici, piše DW.
Portparol je rekao da je kancelarka obaviještena o otkrićima.
Danska vlada je saznala za umiješanost tajne službe njihove zemlje u skandal sa NSA najkasnije do 2015. godine.
Oni su počeli da prikupljaju informacije o saradnji FE sa NSA između 2012. i 2014. godine u tajnom Dunhamerovom izvještaju nakon otkrivanja podataka bivšeg službenika NSA i uzbunjivača Edvarda Snoudena, izvjestio je NDR.
Podaci koje su prikupili jasno su pokazali da je FE pomogao NSA da špijunira vodeće političare u Švedskoj, Norveškoj, Holandiji i Francuskoj, kao i Njemačkoj.
Danska obavještajna služba takođe je pomogla američkoj agenciji da špijunira danska ministarstva spoljnih poslova i finansija, kao i danskog proizvođača oružja, navodi DW.
FE je takođe sarađivao sa NSA na špijunskim operacijama protiv same vlade SAD.
Otkrivši tačno dokle je išla saradnja između obavještajnih službi dvije zemlje, danska vlada primorala je cijelo rukovodstvo FE da odstupi 2020. godine.
Danski stručnjak za operacije tajnih službi Tomas Vegener Fris veruje da je FE bio suočen sa izborom sa kojim će globalnim partnerima bliže sarađivati i da su donijeli jasnu odluku da rade sa Amerikancima i protiv njihovih evropskih partnera, navodi NDR.
NSA, FE i dansko ministarstvo odbrane nisu komentarisali istraživanja, međutim, u saopštenju ministarstva odbrane kaže se da je "sistematsko prisluškivanje bliskih saveznika neprihvatljivo", zaključuje Kurir.