Svijet

KONFUZIJA OKO KOVID PASOŠA U EU: Evropski parlament usvojio predlog o sertifikatu koji nije obavezujući

Autor Draga Ivanović Izvor mondo.rs

Evropski parlament (EP) je usvojio pregovaračku poziciju o predlogu za sertifikat kojim se potvrđuje pravo na slobodno kretanje u Evropi tokom pandemije.

Izvor: Profimedia

Međutim, on je prilično konfuzan, a tek će svaka država na kraju da odlučuje o sopstvenim pravilima. Poslanici u Evropskom parlamentu složili su se da bi novi "EU kovid-19 sertifikat" - umesto digitalnog zelenog sertifikata, koji je predložila Evropska komisija - trebalo da bude na snazi 12 meseci, a ne duže.

Dokument, koji može biti u digitalnom ili papirnom formatu, potvrdiće da je osoba vakcinisana protiv korona virusa ili da ima nedavni negativni rezultat testa ili se oporavila od zaraze. Međutim, EU kovid-19 sertifikati neće služiti kao putna isprava niti će postati preduslov za ostvarivanje prava na slobodno kretanje, kažu poslanici u Evropskom parlamentu.

Zakonodavni predlog koji pokriva državljane EU odobren je sa 540 glasova za, 119 protiv i 31 suzdržanim, dok je onaj o državljanima trećih zemalja prošao sa 540 glasova za, 80 protiv i 70 uzdržanih. Glasanje je održano u sredu, a rezultati su objavljeni u četvrtak ujutro. I Parlament i Savet su sada spremni za početak pregovora. Cilj je postizanje sporazuma uoči letnje turističke sezone.

Bez dodatnih ograničenja putovanja i besplatnih kovid-19 testova

Nosioci EU sertifikata ne bi trebalo da podležu dodatnim putnim ograničenjima, poput karantina, samoizolacije ili testiranja, navodi EP.

Poslanici EP takođe ističu da bi, kako bi se izbegla diskriminacija onih koji nisu vakcinisani i iz ekonomskih razloga, zemlje EU trebalo "da obezbede univerzalno, dostupno, pravovremeno i besplatno testiranje".

Dodaje se da države članice moraju prihvatiti potvrde o vakcinaciji izdate u drugim državama članicama za osobe koje su primile vakcine odobrene od stane Evropske agencije za lekove (trenutno su to Fajzer, Moderna, AstraZeneka i Džonson i Džonson), a da je na državama članicama da odluče da li će prihvatiti i potvrde o vakcinaciji izdate u drugim državama članicama za vakcine koje su na popisu Svetske zdravstvene organizacije (SZO) za hitnu upotrebu.

Evropski parlament zahteva da budući sertifikati budu verifikovani radi sprečavanja prevara i falsifikovanja, kao i da se lični podaci dobijeni iz sertifikata ne mogu se čuvati u odredišnim državama članicama i niti će biti uspostavljena centralna baza podataka na nivou EU.