Svijet

VELIKA PANIKA U EU, Izvještaj stručnjaka jasan: Od ove posledice korone privreda se možda neće oporaviti! (VIDEO)

Autor Jovana Raičević Izvor Kurir.rs

Stotine milijardi eura potrošeno je na mjere podrške kako bi se pomoglo kompanijama širom kontinenta da ostanu u životu, čime je ograničen broj bankrota tokom protekle godine, piše Kurir.

Izvor: Tanjug/AP/Charlie Riedel

Tokom trećeg kvartala 2020. (od jula do septembra), bankroti su opali za skoro petinu u poređenju sa 12 mjeseci ranije. Ali istraživanje Banke Amerike zazvonilo je na alarme, a analitičari upozoravaju da bi broj kompanija širom Njemačke, Francuske, Španije i Italije mogao da padne i do tri procenta prije kraja 2022. godine dok se bore za opstanak, navodi Kurir.

Modeliranje izvještaja koristi Eurostatove podatke o poslovnoj populaciji za 2018. godinu, a procjenjuje se da bi 76.000 firmi moglo propasti u Španiji, kao i 59.000 u Francuskoj, 57.000 u Italiji i 27.000 u Njemačkoj, ističe Kurir.

Ove zemlje predstavljaju četiri najveće ekonomije u EU, čija ukupna vrijednost košta oko 7,2 biliona funti.

Alesandro Infelise Žou i Ruben Segura-Kajuela, koji su zajedno napisali izvještaj, upozorili su: "Prijavljeni bankroti za sada mogu ostati "duhovi ", ali dugoročna ekonomska šteta može nas čekati odmah iza ugla.

EU KORONA POSLEDICE
Izvor: Youtube/ Alux.com

 "Dugoročnija šteta za njemačka preduzeća djeluje relativno sputano, dok Španija izgleda u mnogo većoj nevolji, navodi Kurir.

"Veoma smo zabrinuti da bi bankroti" duhova "mogli da prerastu u ozbiljan problem.

"Nepotpuni ekonomski oporavak među zemljama savršen je sastojak trajnog jaza u poslovnoj populaciji, sa važnim implikacijama na zapošljavanje i ekonomsku dinamiku u srednjoročnom i dugoročnom periodu."

Španska ekonomija izgleda posebno ranjiva jer je u velikoj mjeri zavisna od turizma, koji je tokom protekle godine pretrpio ogromnu štetu tokom pandemije, ističe Kurir.

EU KORONA KRIZA
Izvor: euronews (in English)

 U februaru bi centralna banka te zemlje mogla da propadne više od dve trećine hotelskih, restoranskih i rekreativnih firmi ukoliko ne dođe do brzog povratka turista na popularnu destinaciju za odmor, naglašava Kurir.

Firme širom Evrope podržane su kombinacijom garancija za zajam, moratorijuma na administracije i podrške za plate radnika, ali izvještaj upozorava da podrška neće trajati još dugo.

"Prelazne mjere podrške imale su presudnu ulogu u zadržavanju prijavljenih nesolventnosti, ali svaki prerani preokret politike vjerovatno će na značajan način produbiti dugoročno ožiljavanje privrede", kaže se u istraživanju.

Ovo je najnovije upozorenje nakon što je Evropska centralna banka postavila zvona na uzbunu kada predviđaju da bi "značajan broj firmi mogao biti prisiljen da podnese zahtjev za bankrot ako se prerano ukinu mjere ili pooštre uslovi bankarskog kreditiranja”, piše Kurir.

U martu je centralna banka ubrzala kupovinu u okviru svog programa podsticaja u iznosu od 1,85 biliona eura za podršku finansijskom oporavku.

Ali iznenadni treći talas korone, koji je brzo prohujao Evropom, vidio je kako su snage Francuske i Njemačke pooštrile stroga ograničenja zaključavanja, piše u Kuriru.

Evropska vlada će biti izložena daljem rastućem pritisku 2023. godine, predviđajući da će EU ponovo uvesti pravila koja ograničavaju dugove na 60 procenata BDP-a.

EU KRIZA KORONA
Izvor: UK news

 Ekonomista Okford Economiksa Nikola Nobil upozorio je: "Neophodno je preispitivanje fiskalnih pravila, jer bi primjena sadašnjeg fiskalnog okvira na budući mnogo drugačiji ekonomski pejzaž vrlo vjerovatno rezultirala dugotrajnim greškama u politici.

Iako se 2023. godina čini dalekom, neizvjesnost u vezi sa fiskalnim okvirom i pojedinačnim odgovorima koje preduzimaju nacionalne vlade mogla bi dovesti do oporavka nakon korone i povećati divergenciju među ekonomijama eurozone.", zaključuje Kurir.