Svijet

ŠVAJCARSKA ZABRANJUJE POKRIVANJA LICA U JAVNOSTI: Kontraverzni referendum dobio podršku građana

Autor Jovana Raičević Izvor mondo.rs

Većina glasača u Švajcarskoj podržalo je danas predlog o zabrani pokrivanja lica u javnosti, pokazuju prve projekcije rezultata referenduma.

Zbog pandemije korona virusa zabranjena su sva verska okupljanja, pa je tako i islamski praznik Ramazan proslavljen bez odlaska u džamije.
Izvor: Mondo/Stefan Stojanović

Projekcije javnog servisa SRF pokazuju da će ova zabrana proći sa 52 odsto glasova, dok je 48 odsto birača protiv ovakvog predloga. Današnji referendum pokrenula je desničarska partija Švajcarska narodna partija, koja je vodila kampanju u toj zemlji pod sloganima kao što je "Stop ekstremizmu".

Prve projekcije pokazuju da su birači u Švajcarskoj podržali predlog ove partije o zabrani pokrivanja lica u javnosti, uključujući burku i nikab, kojim se pokriva deo žena islamske veroispovesti.

Vodeća muslimanska grupa u Švajcarskoj ocenila je ovo kao "mračni dan" za muslimane, prenose svetski mediji.

"Današanja odluka otvara stare rane, čak šta više proširuje princip legalne nejednakosti i šalje siguran signal isključivanja muslimanske manjine u toj zemlji", glasi saopštenje Centralnog saveta muslimana u toj zemlji. 

Sa druge strane, švajcarska vlada se ne slaže sa ovakvom odlukom navodeći da nije na državi da diktira kako žena treba da se oblači.

Zabranu je, prema projekcijama, podržalo 19 od 22 kantona u kojima su prebrojani glasovi, dok u celoj zemlji ima ukupno 26 kantona. Ona će se primjenjivati u restoranima, prodavnicama i javnosti. Inače, slične zabrane su uvedene ranije i u Francuskoj, Holandiji i Austriji

Mediji prenose da u Švajcarskoj živi oko 5 odsto muslimana, od ukupno 8,6 miliona stanovnika, najviše njih je poreklom iz Turske, Bosne, kao i sa Kosova.

Prema jednom istraživanju Univerziteta iz Lucerna, gotovo niko u Švajcarskoj ne nosi burku i da vrlo mali broj žena nosi nikab

Inače, Evropski sud za ljudska prava je 2014. godine doneo odluku da slične zabrane ne krše lična prava na veru ili govor.