Svijet

RUSKI MEDIJI: OVO JE KAZAMAT U KOME ĆE ROBIJATI NAVALJNI - Nikad stroži uslovi za zatvorenike!

Autor Jovana Raičević Izvor Kurir.rs

Prije nekoliko dana, kao i obično, bez ikakvih najava porodici i advokatima, ruski politički zatvorenik broj 1 Aleksej Navalni prebačen je iz moskovskog pritvorskog centra Matroskaja Tišina u zatvor u malom mjestu, oko 100 kilometara istočno od Moskve, piše Kurir.

Izvor: YouTube/Printscreen/ вДудь

Za to još nema zvanične potvrde, ali ruski mediji se pozivaju na pouzdane izvore, a prema zakonu, porodica mora biti obaviještena u roku od deset dana o zatvoru u kojem se nalazi Navaljni, navodi Kurir.

Mediji prenose da je riječ o zatvoru, odnosno Kazneno-popravnom zavodu u okolini grada Vladimira, za koji se priča da je vrlo strog i da su zatvorenici pod stalnom kontrolom uprava zatvora, bez ikakvog slobodnog vremena (možda jedan sat dnevno) i pod mogućim psihološkim pritiskom.

Naime, jedan od poznatih ruskih aktivista i aktivista za ljudska prava Konstantin Kotov bio je u tom zatvoru godinu i po dana (pušten je krajem 2020. godine) i svoje iskustvo boravka u tom zatvoru podijelio je sa nezavisnim Rusom medija. Konstantin Kotov kaže da će Navaljni prvo proći karantin i pripremu za boravak u tom zatvoru, ističe Kurir.

RUSIJA ZATVOR
Izvor: Mihail Leontyev

"Prvo će naučiti prezentaciju, a ona se sastoji od jasno izgovorenog imena i prezimena, datuma rođenja i vremena od kada će biti u zatvoru. Ustajanje je u 6, a svijetla se gase u 22 sata. U krojenju ili stolarskoj radionici ili u uređenju zatvorskog kruga. Tokom dana zatvoreniku ne preostaje više od sat vremena dnevno za sopstvene potrebe “, rekao je Kotov.

Prema njegovim riječima, hrana je čvrsta i podnošljiva, tušira ​​se jednom nedeljno, postoji televizija, ali gleda se zajedno, a stalni nadzor čuvara posebno je psihološki teško podnijeti. Kotov primjećuje da nikada nije bio lično izložen fizičkom nasilju, ali drugi zatvorenici jesu. Ruskom portalu Medusa rekao je da se kazne i opomene mogu dobiti za najbanalnija kršenja, poput otkopčanih ili ispuštenih dugmadi, i pokušava da suzbije svaki oblik otpora ili prigovora, navodi Kurir.

Porodica može sa zatvorenikom komunicirati putem pisama, ali ne i putem e-maila. Kotov ističe da izgleda da sve izoluje i deindividualizira zatvorenika, a često je bio izložen činjenici da drugi zatvorenici nisu smjeli da razgovaraju sa njim.

Zatvor se sastoji od dvije dvospratnice sa ogromnim sobama sa krevetima na sprat, a u IK-2 ima oko 400 zatvorenika. Kotovljeva advokatica Marija Ejsmont primjećuje da je ovo jedan od retkih ruskih zatvora u kojem je procedura za sastanak sa pritvorenikom složena i dugotrajna. Navodi da joj je trebalo i pet do šest sati čekanja prije nego što je upoznala svog klijenta, ističe Kurir.

Ruski aktivista za ljudska i građanska prava Ruslan Vahapov kaže da je od rođaka zatvorenika saznao da je mnoge od njih uznemirio Navaljinov dolazak u njihovu „instituciju“, jer misle da će ionako strogi režim i nadzor sada biti još rigorozniji zbog njegovog položaja i značaj.

Podsjetimo, Navaljni je osuđen na 3,5 godine uslovnog zatvora do zatvora, ali će u Pokrovu provesti još dvije godine i nešto više od šest mjeseci. Ruski mediji spekulišu da bi ga tokom te dvije godine mogle čekati još parnica, što bi moglo samo povećati broj zatvorskih godina za trenutno najvećeg Putinovog političkog glavnog neprijatelja. Ruske tajne službe pokušale su da truju Navaljnog nervnim agensom, ali je preživio. Kada se vratio sa liječenja u Njemačkoj, uhapšen je na aerodromu i zatvoren. Širom Rusije, u 125 gradova, održani su protesti protiv njegovog hapšenja, koje je policija surovo rastjerala, a hiljade ljudi je zbog učešća u tim protestima dobilo prekršajne ​​ili zatvorske kazne.

Prema nekim analitičarima, Putinov režim ne namjerava brzo da pusti Navaljnog, a jedna od mogućnosti je, prema krugovima bliskim Kremlju, namjera da ga protjera iz zemlje. To bi, smatraju, umanjilo njegov politički uticaj i smanjilo protestni „elan“ koji je zabrinjavao rukovodstvo Kremlja, zaključuje Kurir.