Korona je bacila na kolena malu evropsku državu, otjerala sve turiste i zatvorila hotele i prodavnice.
Andora, mala država u podnožju Pirineja poznata po skijalištima, zbog pandemije koronavirusa ima 75 odsto manje turista nego u isto vrijeme prošle godine, pa su brojne prodavnice i hoteli zatvoreni, a stanovnici zabrinuti za radna mjesta.
U ovo vreme lokalna skijališta bila bi puna gostiju iz Španije i Francuske, dve zemlje koje okružuju Andoru, ali sada na Pirineje sme da se penje samo domaće stanovništvo.
"To je jedna od mera za suzbijanje širenja virusa", objašnjava zaposlena u razgovoru za Hinu.
Na gradskom šetalištu uz reku Gran Valira prolazi tek nekoliko starijih premda je sunčan dan, a temperatura ugodna. Glavnom ulicom nižu se desetine radnji s luksuznom robom, poput satova, nakita i odeće, ali nema ko da ih razgleda.
"Već danima u vrijeme ručka imam dvoje, najviše troje gostiju", kaže prodavac kebaba Muhamed dok čeka prvog gosta.
"Barem nam je dopušteno da radimo", dodaje.
Andoru, državu sa oko 77.000 stanovnika, u januaru je posetilo 7.000 registrovanih gostiju, što je 75 odsto manje u odnosu na isti mjesec prošle godine, podatak je lokalne turističke zajednice.
Francuzi smiju da ulaze jedino uz negativni rezultat testa na koronavirus dok iz Katalonije, sa španske strane granice, stanovnici odlukom svojih vlasti ne smeju da putuju bez opravdanog razloga poput odlaska na posao.
Autobus svaki dan dva puta dolazi iz Barselone, ali je u njemu malo putnika.
"Ma to je ništa. Već je dugo vremena ovako, sve je stalo", kaže vozač tamošnje kompanije Nadal.
Kneževina Andora nije članica Evropske unije, a na malom graničnom prelazu ulazi policajac u autobus i provjerava dokumente putnika. Unutra su samo prekogranični radnici i djevojka koja se vraća kući iz Španije.
Ana, 65-godišnja prodavačica suvenira, drži otvorenu radnju jer, kako kaže, "možda neko naiđe". Ukrasne magnete nudi uz popust. Prije godinu dana su stotine ljudi prolazile uz izlog njene radnje, ali sada izložene razglednice nisu nikome potrebne.
Andora je jedina samostalna država u kojoj je katalonski službeni jezik, a na ulicama se govore španski i francuski. Brojni su i Portugalci jer su decenijama dolazili kao emigranti u potrazi za poslom. Trgovina i turizam učestvuju sa 60 posto u BDP-u zemlje premda važan udio ima i finandijski sektor.
"Kada bi mi došla dobra ponuda, sve bih ovo prodao", kaže vlasnik kuće u čijem se prizemlju nalazi kafić s terasom, a na četiri sprata hostel. Zbog nižih cijena i rok muzike koju pušta do ponoći lokal je pun. U hostelu su, međutim, iznajmljene samo dvije sobe.
"Zabrinuti smo. Vidjećemo hoće li na ljeto moći slobodnije da se putuje", kaže turistička radnica.
"Mi smo ovdje tokom istorije navikli na putnike, na gužve, što je i normalno jer se nalazimo između dvije velike zemlje. Međutim, sada je tišina zavladala podno ovih naših planina", dodala je.