Hladni rat

AFERA PROFJUMO: Kako je sovjetska vojna obavještajna služba GRU napravila SEKS SKANDAL i srušila BRITANSKU VLADU!

Autor Gordana Bojanić

Bezazleni provod na imanju lorda Astora 1961. godine imaće za posledicu javnu sramotu britanske vlade koju je izazvala sovjetska vojna obavještajna služba GRU, i izborni poraz Harolda Makmilana i laburista posle 13 godina vladavine.

Izvor: SCREENSHOOT

Zanosno tijelo crvenokose ljepotice, još vlažno od vode potpuno ga je opčinilo. Ministar Profjumo više nije imao mira. Kroz par dana pozvao je doktora Vorda sa kojim je takođe bio prijatelj da mu zakaže sastanak sa Kristinom. Doktor Vord je ispunio obećanje Profjumu, koji nije časio časa da se upusti u strasni odnos sa fatalnom Kristinom, koja je od tog dana postala njegova ljubavnica.

Neko bi rekao ništa novo među oženjenim članovima britanskog parlamenta, sekretarima i ministrima. Naprotiv to je bio simbol prestiža. Međutim ono što niko nije mogao da zna jeste da će na ovu vezu uskoro pasti sjenka skandala koji je potresao Veliku Britaniju i izazvao pad Laburista sa vlasti.

Međutim, Profjumovi jadi nisu počeli sa Kristinom, nego jednim drugim gostom doktora Vorda koji je takođe bio u sviti gostiju tog fatalnog popodneva pored lordovog bazena. Njegovo ime je Evgeniji Ivanov, kapetan i vrhunski obavještajac sovjetske vojne obavještajne službe GRU, koji se u sovjetskoj ambasadi u Londonu vodio kao pomoćnik pomorskog atašea.

Doktor Vord je imao jednu veliku strast, obilazak londonskih noćnih klubova, gdje je tražio lijepe djevojke, koje je kasnije promovisao kao prostitutke koje su zabavljale isključivo pripadnike visokog društva. Među njima je bila i Kristina Kiler koja je takođe kao lijepa djevojka Vordu zapala za oko u jednom noćnom provodu. Kristina je inače bila plesačica u klubu ” Mari kabare”. Njen nastup je opčinio Vorda koji ju je najprije obasipao poklonima, a zatim ispričao da će je uvesti u britansko visoko društvo. Ove njegove izlete ka prostitukama zapale su ranije za oko britanskoj unutrašnjoj službi Mi 5, koji su ga držali na oku, ali i ostavljali na miru, kada im je dostavljao interesantne povratne informacije. Interesantno je da je Mi 5 znao za kapetana Ivanova. O tome je bio obaviješten i šef Mi 5 ser Rodžers Holis. O Ivanovu su imali sve informacije, jer kao rezidenta GRU identifikovao ga je dvojni agent Oleg Penkovski, koji je za njega rekao da je vodeći obavještajac. Holis je stvorio plan kako bi Ivanova trebalo prevući na britansku stranu. Vordu je naloženo da brižljivo kultiviše kod Ivanova zapadni stil života i podstiče kod njega sklonost ka piću i ženama. Jedan od onih koja je često sa Ivanovim dijelila krevet bila je i Kristina Kiler.

Plan je po Mi5 krenuo po zlu kada je ustanovljeno da je Ivanov ubijeđeni komunista i kada je provalio zamku koju mu je Mi5 spremao. Sumnjalo se i da je imao dojavu a prst je upiran u samog Vorda, za koga se tvrdilo da je simpatisao ljevicu i njihove ideje.

Ivanov nije sjedio skrštenih ruku i o zamci koju mu je Mi5 spremala odmah je obavijestio Moskvu, ali umjesto da stigne naređenje o povlačenju, dobio je novi zadatak da nastavi igru. Ivanov je otkrio da Vord ne samo što je britanski establišment snabdijevao mladim ljepoticama, nego ih je čak i fotografisao sa političarima, biznismenima u svim mogućim pozama i ostvarivanju njihovih fetiša u krevetu. Naime Vord je imao iza lažnih ogledala po sobama skrivene fotoaparate koji su slikali mlade djevojke i uticajne političare i bogataše. Vještom igrom Ivanov se uspio dočepati slika iz čak tri albuma koje su Vord i njegovi naredbodavci iz Mi5 čuvali za ucjenjivanje. Sudbina je htjela, da se upravo Ivanov dočepa slika na kojima su uslikani bili Kristina i Profjumo u svim mogućim pozama.

Dokaza da je Kristina pitala baš ovo pitanje Profjuma nikada nije bilo, kao i da li je i kako Profjumo regaovao, ako je Kristina baš pitala to pitanje koje je izdeklamovao Ivanov doktoru Vordu. Ivanovljeva akcija natjerala je ser Rodžersa Holisa, da odmah nešto preuzme. Ono što je bilo čudno u cijeloj stvari jeste da Holis kao direktor unutrašnje tajne službe Mi 5 nije otišao direktno premijeru ili ministru unutrašnjih poslova kome je bio odgovoran. Umjesto toga on se obratio sekretaru vladinog kabineta ser Normanu Bruku i izložio mu neugodan položaj u koji je zapao Profjumo. Holis je uticao da ser Norman bude taj koji bi trebao da utiče na Profjuma na saradnju o mogućem planu da Ivanov prebjegne na Zapad od koga uprkos svemu nije odustajao i smatrao ga mogućim. Do tad bilo je nezamislivo da je moguće da ministar rata ima nešto sa špijunažom, a još manje da učestvuje u vrbovanju stranih diplomata. Profjumo je to sa gnušanjem odbio, a kada je saznao za sve riješio je da sa Kristinom prekine svaki kontakt. Ono u čemu je Profjumo napravio grešku bilo je što se napisao pismo Kristini kojoj se obratio sa riječi ” draga Kristina”. To je bio ekser sa kojim je zakucao svoju polItičku karijeru.. Za Profjuma je već bilo kasno.

Stvar se ubrzala kada je sve to stiglo do Džordža Viga. Njemu je 11. novembra 1962. godine stigla poruka preko telefona ” Obrati pažnju na Profjuma”. Inače Vig i Profjumo nisu baš bili u odličnim odnosima. Naime parlamentarac Vig i Profujumo su se par dana pred sudbonosni telefonski poziv sukobili u Parlamentu oko pitanja nedovoljne aklimatizacije britanskih vojnih trupa prije njihovog slanja na Bliski istok. Ono što se jedino zna jeste da informacija Vigu koji je umro 1983. nije stigla iz visokih političkih krugova. Biće da je najvjerovatnije cijelu aferu kako se tad sumnjalo lansirao nestrpljivi novinar britanskih tabloida, koji je želio da afera ugleda svjetlost dana da bi imao mega ekskluzivu. Sjenka sumnje je takođe pala i na Profjumove neprijatelje, kojih nije bilo baš malo. Eksperti za bezbjednost mnogo godina, kasnije saglasni su da nisu to bili ni Profjumovi protivnici, ni novinar željan senzacije, nego zapravo sami sovjetski agenti, koji su imali samo jedan cilj, pokrenuti lavinu skandala.

Vig i njegovi pomoćnici su sa zadovoljstvom krenuli na prečešljavanje "Dosijea Profjumo". Kristina Kiler je potvrdila da je bila Profjumova ljubavnica, kao i sovjetskog agenta Ivanova. Kada je prikupio dovoljno dokaza o tome Vig je 12. marta 1963. godine pred Donji dom iznio cijelu aferu na vidjelo. Laburistima je bilo jasno da je skandal velikih razmjera neizbježan. Još gora stvar pokazala se da ministar unutrašnjih poslova Henri Bruk o ovoj aferi nije imao pojma. Profjumo je na saslušanjima podovodm ove afere poricao bilo kakvu vezu sa Kristinom Kiler, smatrajući to podvalom. Međutim Vig je tražio da šef Mi 5 ser Rodžer Holis svjedoči i na saslušanju tražio od njega da objasni njemu, parlamentarcima, ali i britanskoj javnosti o čemu se ovdje zapravo radi.

Šef Mi 5 je morao da iznese sve detalje što mu je bilo poznato 18 mjeseci ranije oko samog Profjuma. Između ostalog tad je isplivala i informacija koju je kapetan GRU Ivanov tražio datum kada će Amerikanci dati nuklearno naoružanje da se montira na zapadnonemačke avione. Svi razlozi za strahovanje da je nacionalna bezbjednost Velike Britanije dovedena u opasnost, otpali su kada je stigla informacija da je Ivanov 1963. odletio u Moskvu, jer ga je neko upozorio da se strašna bura na ostrvu sprema.

U međuvremenu Kristina Kiler se uplela u seksualnu aferu sa još dvojicom ljubavnika, a isplivao je i da je Profjumo, krajem 1930 -tih godina prošlog vijeka u osvit Drugog svjetskog rata imao seksualnu aferu sa njemačkom starletom Gizelom za koju se kasnije ispostavilo da je bila nacistički špijun.

Da stvar bude gora po Kristinu dvojica ljubavnika su se međusobno obračunali zbog zanosne crvenokose djevojke. Došlo je do vatrenog obračuna u kući doktora Stivena Vorda. Motiv za obračun dva ljubavnika je bila ljubomora. Kristina koja je ostala bez novca krenula je u obilazak novinskih redakcija nudeći svoju priču. Da bi joj mediji povjerovali sa sobom je nosila Profjumovo pismo pisano rukom. Tako je i njena priča i Profjumovo pismo dospjelo u tabloide i afera je eksplodirala. Kristina koja je bila pod pritskom medija, se iznenada izgubila, u javnosti je više nije bilo. Novinari su počeli da tragaju za njom, prenijela se glasina da ju je britanski establišment uklonio kao neugodnog svjedoka. Pronašli su je ipak u Madridu.

S druge strane Profjumo je sve poricao. Da stvar bude gora po njega dao je i lažnu izjavu pred Donjim domom. Uspjelo mu je dobiti spor sa jednim italijanskim magazinom koji je tužio za klevetu.

Osim u političkom životu, bura je nastupila i u ličnom životu Profjuma, koji je svojoj supruzi Valeri Hobson, inače bivšoj glumici u Veneciji ispričao za aferu sa Kristinom. Uslijedio je nagli povratak 4. juna 1963. u London. Profjumo je podnio ostavku na mjesto ministra rata i člana Parlamenta u kome je boravio 25 godina. Po njega najgori trenutak je bio kada je izgubio mjesto u Donjem domu, a ime izbirsano sa spiska u Državnom savjetu.

Kristina Kiler se obogatila kada je svoju seks-špijunsku priču prodala za 23.000 funti. Javnost je potresla i iznenadna smrt droktor Sitvena Vorda. Naime on je dok je čekao nastavak suđenja po tužbi da je živio od novca zarađenog nemoralnim putem, uezo preveliku dozu narkotika i preminuo. Za njega su tokom suđenja korišteni ružni izrazi ” prljav momak” i ” grešan stvor”.

EPILOG AFERE PROFJUMO

Rasprava o aferi Profjumo u Parlamentu odigrala se 17. juna 1963. godine pred poslanicima Donjeg doma. Premijer Britanije Harold Makmilan je priznao da nije imao pojma šta se događa. Makmilan je posle 12 mjeseci podnio ostavku na mjesto vođe Konzervativaca, a na opštim izborima 1964. zbog afere Profjumo je izgubio novi mandat, naslijedio ga je Laburista Harold Vilson.

Šef Mi 5 je posle godinu dana od pada Makmilana otišao u penziju. Zamjereno mu je da je njegova glavna krivica što premijera i ministra unutrašnjih poslova nije upozorio na Profjuma, da je Ivanov bio ruski špijun koga je trebalo zaustaviti. Mnogo decenija kasnije dozalo se da je Holis spriječio da Mi 5 povede ozbiljnu istragu protiv Ivanova.

Profjumo je umro u dubokoj anonimnosti 9. marta 2006 godine.