Rat u Avganistanu traje već 19 godina
Rat u Avganistanu, koji je sada u svojoj 19. godini, najduži je američki rat. U pokušaju da ga okonča odlazeći predsednik Donald Tramp odobrio je u ovoj zemlji aktivnosti obaveštajnih agencija i paravojnih formacija čije su posledice užasne, ali o njima niko ne govori.
Sada se u Avganistanu bore američki vojnici koji su rođeni nakon terorističkih napada 11. septembra 2001. godine, što je bio povod za početak intervencije.
Američka javnost odavno se umorila od rata i mnogi žele da se vojnici vrate iz Avganistana.
Tramp je pokušavao da nađe kompromis između svoje želje za povlačenjem trupa i posvećenosti pripadnika spoljnopolitičke elite avganistanskom ratu tako što je „olabavio pravila ratovanja“.
Njegova administracija razmišljala je da bi „puštanjem sa uzice“ vojske i obaveštajnih agencija mogla da pokori talibane - čime priprema put za povlačenje trupa. Poseban prioritet je dat tajnim operacijama koje je vodila CIA, koristeći avganistanske paravojne formacije, sa uverenjem da će to dovesti do održivijeg rata koji od američkih vojnika ne zahteva učešće u borbama.
Međutim, te paravojne formacije koje je obučila CIA često muče i ubijaju civile.
Stanovnici iz četiri okruga u avganistanskom Vardaku govorili su o nizu masakara, pogubljenja, sakaćenja, nestanaka, napada na medicinske ustanove i vazdušnih napada na objekte za koje je poznato da su se u njima nalazili civili. Prema njihovim rečima, žrtve su retko bili talibani. Ipak, avganistanska jedinica i njeni američki gospodari nikada nisu javno odgovarali ni kod avganistanske ni kod američke vlade.
Amerikanci su „pogazili sva pravila rata, ljudska prava, sve stvari za koje su rekli da će doneti u Avganistan“, rekao je šef provincijskog saveta Vardaka Aktar Mohamad Tahiri. Kako je rekao, Amerikanci se „ponašaju kao teroristi. Pokazuju teror i nasilje i misle da će na ovaj način doneti kontrolu“.
Poznate pod zajedničkim nazivom jedinice udarnih snaga zbog svojih ciljanih, agresivnih metoda, ove tajnovite milicije koje podržava CIA nominalno potpadaju pod delokrug Nacionalnog direktorata za bezbednost ili NDS, avganistanske obaveštajne službe.
Sastoje se od jedinice "01", koja je aktivna prvenstveno u centralnim avganistanskim provincijama, uključujući Vardak i Logar; jedinice "02", sa sedištem u Džalalabadu koja je aktivna u istočnom delu zemlje; jedinice "03", takođe poznate kao Udarne snage Kandahara, koja deluje na jugu; i 04, koja vrši racije u Kunaru i susednim provincijama na severoistoku.
Veruje se da dve još jedinice na jugoistoku Zaštitne snage Kost i Snage Šahin funkcionišu pod sličnim ovlašćenjima.
Pripadnici CIA koji rade kao savetnici u ovim jedinicama koriste uglavnom pseudonime, a ne imena. Oni ne samo da obučavaju pripadnike avganistanske jedinice, već i biraju ciljeve napada, koje Amerikanci nazivaju „džekpotovima“; izdaju detaljne brifinge pre misije; i prate avganistanske paravojne formacije na terenu tokom racija. Avganistance i Amerikance američki helikopteri noću prevoze do udaljenih sela, a američki vojni avioni ih nadletaju dok vrše prepade na objekte među kojima su i bolnice, spavaonice medresa (islamske škole) ili civilne domove.
U jednom od tih napada 11. maja 2019. godine vojnici su u Dadov Kailu ušli u medresu i izveli iz nje nekoliko dečaka.
"Čuli smo dečake kako mole za živote vrišteći i plačući. Zatim smo čuli pucnjavu" rekao je jedan svedok.
Sutradan u zoru jedan čovek je našao šest tela na gomili. Najmlađa žrtva je imala 10 godina. To je samo jedan od brojnih slučajeva za koje niko ne odgovara.
U četiri odvojena napada na medrese ubijena su 33 učenika veronauke. Iako su neki stanovnici Vardaka priznali da talibanski borci posećuju medrese kako bi pokušali da privole učenike na džihad, u školama se uglavnom nalaze deca, koje njihova mladost, siromaštvo i fizička udaljenost od porodica čine posebno ranjivima.
Izgleda da jedinica "01" pokušava da eliminiše ne samo postojeće neprijatelje, već i potencijalne buduće neprijatelje.
CIA ima dugu istoriju obuke, naoružavanja i finansiranja autohtonih paravojnih milicija u mnogim zemljama.