Svijet

PRIJETNJA ZA VRIJEME PANDEMIJE KORONE, UPOZORENJE BRITANSKIH NAUČNIKA: Kijanje i kašljanje su kao mini atomske bombe

Autor Ana Božović Izvor Kurir

Naučnici koji istražuju prijetnju koju za vrijeme pandemije virusa korona i drugih respiratornih zaraza predstavlja kijanje došli su do alarmantnog otkrića – „eksplozije“ iz nosa slične su „pečurkama“ koje nastaju nakon nuklearne eksplozije, piše Kurir

Izvor: Mondo/Stefan Stojanović, YouTube/Screenshot/MEDSimplified

Istraživači sa Univerziteta Lafboro u Velikoj Britaniji napravili su model dinamike fluida koji se izbace tokom kašljanja i kijanja.

Otkrili su da se stvaraju oblaci sluzi, rasprsnute pljuvačke i sadržaja kijavice koji se podudaraju sa fenomenom vrloga plavih prstenova.

„U većini naših analiza, predviđanja koja je pokazao naš model sugerišu da najveće kapljice neprestano premašuju domete od dva metra od izvora prije nego što se slegnu na zemlju“, objašnjava matematičar dr Emiliano Renzi. Zanimljivo je da je ovaj turbulentni vrtložni prsten, u kome se tečnost okreće oko zamišljene ose dok formira zatvorenu petlju, takođe vidljiv u oblacima „pečuraka“ nuklearnih eksplozija.

Ovaj fenomen, zajedno sa velikom količinom virusa koji se velikom brzinom izbacuje iz ljudskog nosa ili usta, djeluje kao minijaturna nuklearna eksplozija, navode istraživači.

„U nekim slučajevima kapljice pokreće vrtlog koji premašuje 3,5 metra i djeluje kao mini atomska bomba“, kaže Renzi.

Prema modelu, manje kapljice mogu dostići visinu od četiri metra za samo nekoliko sekundi zahvaljujući ovom mini-vrtložnom efektu, tako da mogu da stignu do ventilacionih sistema u mnogim zgradama, a to nikako nije dobro tokom pandemije.

Zabrinjavajuće je i to da najmanje kapljice mogu stići i do visine od 6 metara i ostati suspendovane u vazduhu tokom dužeg vremenskog perioda, povećavajući potencijalni rizik od širenja infekcije.

„Za bolesti koje se mogu prenijeti udisanjem aerosola, ovi rezultati počinju da pokazuju u kojoj mjeri kapljice mogu putovati u relativno kratkom vremenskom roku“, navode autori.

Istraživači su otkrili da bi naginjanje glave prema dole, a ne unazad, u velikoj meri smanjilo raspršivanje.

Naučnici priznaju da u svom modelu imaju brojne matematičke pretpostavke i da je ostalo niz nepoznanica, kako o specifičnoj mehanici ljudskog kijanja, tako i o sposobnosti prenošenja virusnih čestica na velike daljine.

Čini se da preporučeni razmak od dva metra između ljudi možda nije dovoljan, prenosi RT. Naučnici preporučuju usmjeravanje kašlja i kijanja ka tlu, kao i nošenje zaštitnih maski kako bi se spriječilo širenje respiratornih virusa.

Tagovi