Pored toga što zbog svoje zabačenosti djeluje kao idealno mjesto za savršen zločin, jedan od najvećih nacionalnih parkova u Americi zapravo to i jeste.
Zamislite toliko udaljeno mjesto, da ne možete da mu priđete nijednim putem - nema tragova ljudskog života, a svuda oko vas je divljina usred koje postoji čak i supervulkan.
Jelouston, nacionalni park pod zaštitom Uneska, prostire se na tromeđi saveznih država Vajominga, Montane i Ajdaha, zahvatajući površinu od skoro 9.000 kvadratnih kilometara.
Ova lokacija, koja je nazvana “zona smrti”, prvi put je osvojila pažnju javnosti 2005. godine zahvaljujući radu profesora Brajana Kalta sa Univerziteta Mičigen.
U eseju pod nazivom “Savršen zločin” Brajan je istakao da, iako većina parka obuhvata državu Vajoming, mali dio se proteže preko Montane i Ajdaha.
To podrazumeva sledeće - kada bi dva čovjeka kampovala u dijelu parka koji pripada Ajdahu, ukoliko bi se posvađali, pa jedan ubio ovog drugog, ubica bi imao pravo da mu se sudi pred porotom.
Razlog je zato što, prema šestom amandmanu, optuženi ima pravo na suđenje od porote države i okruga u kome se zločin počinio, prenosi Nacionalna geografija.
Problem, međutim, nastaje zbog toga što bi, prema šestom amandmanu američkog ustava, u poroti morali da sjede ljudi iz Ajdaha i Vajominga, a u ajdaškom dijelu nema stanovnika.
Srećom, do sada niko nije testirao da li ova rupa u zakonu zaista funkcioniše.
"Sud će se možda neće složiti sa mojom teorijom, ali u svakom slučaju ovaj esej nije napisan da bih inspirisao nekoga da ode i počini zločin", napisao je Brajan u završnici svog rada.