Iako epidemija kovida uveliko traje, čini se da postoji još mnogo dilema koje muče javnost i struku
Mnoge činjenice o virusu kovid-19 još uvijek su nepoznate, ali situaciju dodatno komplikuje „more“ pogrešnih informacija, kontradiktornosti i nerelevantnih izjava koje kruže medijima i društvenim mrežama.
"Kako nema sezonskog gripa jer nosimo maske, a korone ima zato što nismo nosili maske dovoljno?" i "Kakav je to virus kada ga sapun ubije?", pitanja su koja mnogi postavljaju, a na koja je epidemiolog odgovorio.
Sezonskog gripa u Crnoj Gori još uvijek nema ne zbog toga što nosimo maske, već zato što mu još nije vrijeme.
„Svake godine prvi slučajevi se pojavljuju sredinom ili krajem decembra. Za poslednjih 50 godina, samo jednom se desila epidemija u novembru“, kaže srpski epidemiolog dr Radmilo Petrović.
To je između ostalog zbog toga što će nas maska zaista više zaštititi od gripa nego od korone, zato što je grip kapljična infekcija, a korona vazdušna, tvrdi ovaj ljjekar.
„Zatim, korona je mnogo otpornija, dok virus gripa živi najviše par sati. To ne znači da maske ne štite od korone, ali taj virus je mnogo rašireniji, duže opstaje i lakše dolazi do zaražavanja. Svakako da maske smanjuju i broj zaraženih kovidom, ali ne u toj meri kao kod gripa“, kaže naš sagovornik.
Samo jedno od pitanja koje se brzo proširilo društvenim mrežama jeste „da li ste se zapitali kakav je to virus, kada ga ubija običan sapun?“, na šta je sagovornik MONDA takođe dao objašnjenje.
“Sapun ne uništava virus, već ga samo mehanički odstranjuje i skida sa površina. To znači da virus opstaje, ali smo ga samo uklonili sa našeg tijela. Riječ je o zabludi koja se proširila. Ispalo je da je rješenje za virus vrlo jednostavno, ali to naravno nije slučaj”, objašnjava dr Radmilo Petrović.