Usred pandemije korona virusa Japan se bori sa epidemijom samoubistava.
Eriko Kobajaši je pokušala da se ubije četiri puta. Prvi put je imala samo 22 godine. Radila je u izdavaštvu, ali njena plata nije bila dovoljna da pokrije troškove za račune i kiriju za stan u Tokiju.
"Bila sam veoma siromašna", kaže Kobajaši, koja je tri dana provela u komi nakon pokušaja suicida.
Sada Kobajaši ima 43 godine, napisala je nekoliko knjiga o svojoj borbi i ima stabilan posao u nevladinoj organizaciji. Ali, korona virus doneo je strahove i stres koje je osećala u najtežim danima.
"Smanjili su mi platu. Ne mogu da vidim svetlo na kraju tunela. Neprestano strahujem da bih mogla ponovo da ostanem bez novca", kaže Kobajaši za CNN.
Stručnjaci mesecima upozoravaju da pandemija može da izazove probleme sa mentalnim zdravljem. Masovna nezaposlenost, socijalna izolacija i anksioznost uzimaju danak širom sveta.
Prema statističkim podacima vlade Japana, u ovoj državi je više ljudi izvršilo samoubistvo u oktobru ove godine nego što je umrlo od posledica korona virusa. Čak 2.153 državljana Japana oduzelo je sebi život u oktobru, pokazuju podaci japanske Nacionalne policijske agencije. Zaključno sa petkom, od posledica kovida u Japanu je preminulo 2.087 ljudi, rekao je ministar zdravlja. Prema statističim podacima, to je najveći broj suicida u jednom mesecu od maja 2015. godine.
S druge strane, Japan je jedna od retkih svetskih sila koja pravovremeno objavljuje podatke o broju samoubistava, piše CNN. Primera radi, SAD su poslednji put ovakve podatke objavile 2018.
STATISTIKA STRAŠNA, A NIJE BILO NI "ZAKLJUČAVANJA"
Zanimljivo je da u Japanu nisu uvedene tako restiktivne mere radi suzbijanja pandemije kao u drugim državama u svetu.
"Nismo čak ni imali 'zaključavanje', a uticaj kovida je minimalan u poređenju sa drugim zemljama. Ipak, beležimo veliki porast broja samoubistava", kaže Mičiko Ueda, profesorka na Univerzitetu Vaseda u Tokiju, inače ekspert za suicide.
"To sugeriše da se druge zemlje suočavaju ili će se tek součiti sa sličnim ili još većim porastom broja samoubistava", dodaje profesorka.
Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, Japan ima najveću stopu suicida u svetu već godinama, piše CNN. U 2016. stopa samoubistava u Japanu bila je 18,5 na 100.000 stanovnika, odmah iza Severne Koreje, što je skoro trostruko više u poređenju sa globalnom stopom suicida. Do 2019. Japanci su bili u samom vrhu. Prošle godine broj samoubistava je smanjen i bio je najniži od 1978. godine.
ŽRTVE SU NAJČEŠĆE ŽENE
Nažalost, pandemija korona virusa je ponovo pokrenula crni niz, a žrtve su najčešće žene.
Statistika kaže da se prošlog meseca ubilo blizu 83 odsto žena u odnosu na isti mesec 2019. S druge strane, u istom periodu suicid je izvršilo blizu 22 odsto muškarca.