Svijet

HAOS NA ULICAMA BERLINA: Demonstranti bakljama, policija na njih topovima! Uhapšeno više od 100 ljudi

Autor Jovana Raičević Izvor mondo.rs

Berlinska policija, pojačana policijskim jedinicama iz cijele Njemačke, razmještena danas u većem delu centralnog Berlina, upotrebila je vodene topove na demonstrantima koji su protestovali protiv restriktivnih mjera vlade, a uhapšeno je više od 100 ljudi.

Izvor: TanjugAP Photo/Michael Sohn

Iz policije je saopšteno da su se demonstranti oglušili o upozorenja da stave maske i održavaju propisanu fizičku distancu.

Nakon intervencije vodenim topovima policajci su utrčali među demonstrante, koji su uzvratili petardama i bakljama, prenio je AP.

Uhapšeno je više od 100 ljudi, dok je određen broj privremeno zadržan, pa pušten.

"Policajci su izbjegli da vodenim topovima gađaju direktno u demonstrante, jer je bilo djece u masi, pa su radili polako i sistemski da bi se masa razišla", rekao je portparol berlinske policije Tilo Kablic, prenio je AP.

Protesti su se završili kasno popodne, kada su se demonstranti vratili na glavnu željezničku stanicu, uzvikujući parole i duvajući u pištaljke.

Na protestima u Berlinu su nošeni natpisi, među kojima je bio i jedan na kojem je pisalo "Vratite nam naše živote".

U njemačkom Bundestagu poslanici se danas izjašnjavaju o predlogu zakona koji bi njemačkoj vladi omogućio da samostalno uvodi antiepidemijske restrikcije, bez prethodnog odobrenja parlamenta.

Vlada je zabranila okupljanja, zaštitne ograde postavljene su oko državnih institucija u slučaju da se demonstranti ogluše o vladinu zabranu, ali ipak, velika grupa ljudi okupila se još jutros kod Brandenburške kapije, nedaleko od parlamentarnog zdanja i samo je nekolicina imala zaštitne maske i pridržavala se propisane fizičke distance.

Iako većina Njemaca prihvata i poštuje najnovije mjere vlade, kritičari tvrde da bi usvajanje novog zakona dalo vladi Njemačke prevelika ovlašćenja u ugrozilo građanska prava Njemaca s obzirom da će se mjere donositi bez prethodnog odobrenja Bundestagu.

Ultradesničarska Alternativa za Njemačku uporedila je takav zakon sa Aktom o odobrenju (vladi) iz 1933. godine koje je donio Hitlerov nacistički režim, prenio je Rojters.