Svijet

TRAMP PODNIO TUŽBE: Obratio se sudu u šest država, da li postoji mogućnost da ostane predsjednik Amerike?

Autor Adela Mulić Izvor Blic.rs

Aktuelni predsjednik nema namjeru da odustane od borbe i dokaže, navodnu izbornu krađu.

Izvor: YouTube/Printscreen/Washington Post

Kampanja aktuelnog američkog predsednika Donalda Trampa prikupila je 234 strane pisanih izjava datih pod zakletvom koje bi trebalo da svedoče o navodnoj izbornoj krađi u Mičigenu.

Izjave su stigle uglavnom od republikanskih posmatrača izbora i na osnovu njih je Tramp podneo tužbu kojom želi da ospori legitimitet izbora.

Nekoliko posmatrača je izjavilo da veruju da su Trampovi glasovi koji su stigli od američkih vojnika koji služe u inostranstvu na kraju otišli Džou Bajdenu, demokratskom kandidatu i pobjedniku izbora.

"Iako ne mogu da navedem određene brojeve ili imena, mogu da procijenim da je najmanje 80 odsto vojnih listića koje sam video bilo za Bajdena. Oduvek su mi govorili da je vojno osoblje uglavnom konzervativnije, pa mi je ovo bilo veoma sumnjivo" napisao je posmatrač.

Drugi posmatrač je pod zakletvom rekao da vjeruje da su nezavisni posmatrači na biralištima zapravo bili "ljevičarski radikali". Posumnjao je, kako je dodao, na osnovu toga što je jedan od nezavisnih posmatrača rekao da "želi da radi u Bruklinu", dok je drugi izrazio simpatije prema uspostavljanju "autonomne zone" tokom protesta u Sijetlu.

Izvor: Tanjug/AP Photo/Alex Brandon

Među izjavama su se našle i one da zbog pravila o socijalnoj distanci posmatrači nisu mogli lijepo da priđu i vide listiće, da su na biralištima bili "neprijatni" prema republikanskim posmatračima, kao i da su neki posmatrači nosili majice sa natpisima "Bajden" ili "Crni životi su bitni".

Tramp ove izjave predaje uz tužbu koju je podneo sudu u Mičigenu, a slične tužbe je podnio u još nekoliko saveznih država u kojima je rezultat bio tesan - Arizoni, Džordžiji, Nevadi, Pensilvaniji i Viskonsinu. U svim su u međuvremenu proglašeni konačni rezultati.

Pravni stručnjaci smatraju da je mogućnost da će sudovi okrenuti rezultat u Trampovu korist gotovo nepostojeća, kao i da je malo vjerovatno da će ručno prebrojavanje svih glasova u Džordžiji poništiti Bajdenovo vođstvo u toj državi.

Arizona

Tužbe: U petak je zvanično saopšteno da je Bajden pobedio u ovoj državi, a Trampova kampanja je ranije tražia ponovno ručno brojanje nekoliko hiljada glasačkih listića u Feniksu za koje tvrde da su bili loše prebrojani ili zanemareni. Кampanja traži od suda da zabrani potvrđivanje rezultata izbora dok se ne završi ručna provjera.

Šta dalje: Sudija je u petak saslušao argumente u ovom slučaju. U međuvremenu, agencija "Edison research" objavila je da je Bajden odneo pobedu nad Trampom u Arizoni, čime je zaradio još 11 elektorskih glasova, nakon čega su Trampovi advokati počeli da odustaju od zahteva za ponovno brojanje.

Džordžija

Tužbe: U prošlu subotu je proglašena Bejdenova pobjeda u ovoj državi. Ranije su dva republikanska senatora u Džordžiji zahtevala su ostavku republikanskog državnog sekretara zbog, kako kažu, "neuspeha na izborima u Džordžiji ove godine“. Ali njihova tužba nije precizirala koje neuspjehe su videli osim "lošeg upravljanja i nedostatka transparentnosti“.

Iako nisu proglašeni rezultati, Bajden vodi za više od 14.000 glasova od skoro 5 miliona glasova u državi. Sud je već naredio da se u ovoj državi ponovo prebroje glasovi. Ali, u petak uveče su objavljene projekcije nekoliko američkih medija, prema kojima je demokratski kanidat odnio pobjedu u ovoj državi.

Šta dalje: Državni sekretar rekao je da bi proces ponovnog brojanja trebalo da počne do kraja nedelje. Očekuje da će potrajati do 20. novembra, što je krajnji rok za sertifikaciju.

Mičigen

Tužbe: Poslednja tužba Trampove kampanje, najavljena u utorak uveče, navodi da su "prebrojani ilegalni i nepodobni glasački listići“, što pokušavaju da potkrepe izjavama sa početka teksta.

Izvor: Tanjug/AP/Jae C. Hong

Šta dalje: U najnovijem slučaju nije zakazano saslušanje. Zabrane proglašenja rezultata tražene u dve druge parnice su odbijene. Još jedan slučaj je u toku., ali je u subotu stigla loša vijest za Trampa - okružni sudija okruga Vejn, u kojem se nalazi i Detroit, odbio je zahtev da se pekine sa brojanjem listića.

Nevada

Tužbe: Dvoje zvaničnika Trampove kampanje stali su pred gomilu skandirajućih demonstranata u nedelju u ovoj državi i bez dokaza tvrdili da je prebrojano nekoliko hiljada lažnih glasova, uključujući glasove date u ime mrtvih ljudi ili onih koji više nisu stanovnici Nevade.

Trampova kampanja je ranije dobila jednu parnicu pred Vrhovnim sudom Nevade, na osnovu koje je okrug Klark, koji uključuje i Las Vegas, morao da doda još posmatrača u prostoriju za obradu glasačkih listića.

Zvaničnici okruga Klark rekli su da su proslijedili dve tužbe o glasanju na ime preminulih birača državnom sekretaru Nevade, koji je odbio da komentariše tok istrage.

Šta dalje: Tužba je još uvek je na čekanju.

Pensilvanija

Tužbe: Trampovi saradnici podnijeli su najmanje 15 pravnih osporavanja samo u Pensilvaniji, neke i pre izbornog dana. Dva predmeta na čekanju uključuju odluku državnog Vrhovnog suda pre izbora koja je dozvolila da se glasački listići broje ako su poslati do dana izbora i ako su stigli do tri dana kasnije.

Država procenjuje da je oko 10.000 glasačkih listića stiglo nakon izbornog dana, a Bajden trenutno vodi sa oko 50.000 glasova.

U ponedeljak je Trampova kampanja tužila da se zaustavi potvrđivanje rezultata u Pensilvaniji, navodeći da su republikanski glasovi "nelegalno razblaženi nevažećim glasačkim listićima“. Sama tužba nije sadržala nikakve dokaze o prevarama.

Šta dalje: Sudske rasprave zakazane su za najmanje jedan predmet koji je u toku, dok su za ostale predviđeni rokovi za podnošenje zahteva. Tramp je izvojevao jednu pobjedu - državni sud presudio je da se posmatračima njegove kampanje mora omogući bliži pristup prebrojavanju glasova. Međutim, juče je stigla vest da su dva Trampova avokata odustala od borbe da se poništi glasanje u ovoj državi.

Viskonsin

Tužbe: Republikanci ne pružaju dokaze da je bilo koji od problema uticao na ukupni ishod izbora u ovoj saveznoj državi. Umesto toga, čini se da je napor usmjeren na sejanje sumnje u izborne rezultate među Trampovim pristalicama uoči mogućeg prebrojavanja.

Pitanja koja su pokrenuli uključuju službenike koji su navodno popunjavali adrese na kovertama sa poštanskim glasovima i grešku u prebrojavanju glasova u jednom okrugu koja je brzo ispravljena. Najviša zvaničnica za izbore u Viskonsinu Megan Volf više puta je rekla da nije bilo problema sa izborima i da nije podnijeta nijedna žalba koja navodi bilo kakve nepravilnosti. Ali predsjednik skupštine, republikanac Robin Vos naložio je istragu rezultata izbora.

Šta dalje: Očekuje se da će Tramp zatražiti ponovno brojanje što je prije moguće, vjerovatno do 18. novembra prema državnim pravilima.