Svijet

MORE KOJE ODUZIMA ŽIVOTE A NIJE BERMUDSKI TROUGAO! Po verovanju na njegovom dnu živi ZMAJ a zove se ĐAVOLJE

Autor Jovana Raičević Izvor mondo.rs

Mnogo misterioznih slučajeva je zabeleženo ovde, a poslednji se desio pre 68 godina.

Izvor: Guliver/GettyImagesPlus/iStock/S_Bachstroem

Postoji mnogo misterioznih mesta i pojava širom planete, kako na kopnu tako i na vodenom delu Zemljine površine, koje je teško objasniti.

Legende o nestalim brodovima ali i o brodovima "duhova" odnosno onim koji bez posade plove, prepredaju se godinama, decenijama pa i vekovima. 

Počevši od ozloglašenog Bermudskog trougla pa do mnogih drugih lokacija za koje su vezane određene neobjašnjive sile, mnoga druga mesta i dalje ostaju misteriozna.

Đavolje more, poznato i kao Zmajev Trougao, jedno je od mesta koja moreplovcima zadaju noćne more.

Smešteno nedaleko od obale Japana u Pacifiku, Đavolje more, ili kako ga lokalci nazivaju Ma-no Umi predstavlja jedno od dvanaest mesta označenih kao anomalije na vodenoj površini.

U pitanju su mesta gde su elektromagnetne sile jače nego bilo gde drugde na svetu.

Kao što i samo ime kaže, Zmajev Trougao proteže se između Japana i ostrva Bonina uključujući i veliki deo Filipinskog mora.

Geografski, trougao se nalazi oko ostrva Mijake, japanskog ostrva koje udaljenog oko 100 kilometara južno od Tokija, međutim tačno mesto na kome dolazi do pojave neobjašnjivih sila ne može da se odredi. Naime, prijave određenih nesreća stizale su sa nekoliko različitih lokacija unutar trougla.

Neki od navoda tvrde da je tačna lokacija 110 kilometara od istočne obale Japana, dok drugi tvrde da se nalazi nedaleko od Ivo Džime, vulkana koji je udaljen čak 1.200 kilmetara od japanske obale.

Imajući u vidu da nije zvanično ucrtano na mapu, veličina i perimetar ozloglašenog mora ostaju nepoznati.

Zmaj vuče brodove na dno

Davnih godina, Kinezi su verovali da na dnu mora živi zmaj, po kome je i dobilo ime, i da upravo on vuče brodove na dno.

Takođe, po nekim starim predanjima, kada je mongolski vođa Kublaj-kan pokušao da napadne Japan u 13. veku, izgubio je 40 hiljada ljudi upravo u ovom moru.

Međutim daleko poznatiji slučaj, i bliži našem vremenu, odigrao se 1952. godine kada se grupa naučnika brodom Kaio Maru Br. 5 upustila u istraživanje podvodnog vulkana Myojin-sho. Posada je brojala 31 osobu a kući se nikada nisu vratili.

Čarls Berlic je u knjizi "Zmajev trougao" pisao kako je japanska vojska u periodu od 1952. do 1954. godine izgubila čak 5 brodova na kojima je bili oko 700 članova posade, te su more proglasili opasnim. Nikada se nije saznalo šta se sa brodovima tačno desilo.

Nije zmaj na dnu već metan

Koliko god priča o zmaju i o misterioznim nestancima bila zanimljiva, naučnici ističu da je fenomen zapravo veoma lako objašnjiv. Naime, na morskom dnu postoji velika količina opasnih plinova. To su zapravo nalazišta metanskog klatrata koji, kada temperatura pređe 18 stepeni, može da izazove eksploziju tolike razorne moći, da od brodova ne ostane ništa.