Svijet

KADA ĆEMO DA SKINEMO MASKE I PONOVO ŽIVIMO NORMALNO? Epidemiolozi otkrivaju da li pronalazak vakcine znači i kraj mjera

Autor Maja Gašić

Srpski stručnjaci Dr Tiodorović i dr Gligić, kao i brojni svjetski epidemiolozi nemaju dilemu kad je rječ o vremenu koje je potrebno da se koroni "stane na put".

Izvor: Vlada Crne Gore

Za ukidanje mjera potrebno je da više od 60 odsto stanovništva ima imunitet na kovid, pitanje je kada to može da se postigne.
Vakcina protiv korona virusa, koju svi željno dočekuju i doživljavaju kao "sveti gral", neće nam odmah "skinuti" maske i ukinuti sve epidemiološke mjere protiv ove zaraze.

Maske ćemo nositi i pridržavati se drugih mjera, prije svega, distance i dezinfekcije, sve dok se ne postigne kolektivni imunitet veći od 60 odsto. Problem je, međutim, što je teško reći da li će se taj procenat kolektivnog imuniteta stvoriti za dva mjeseca ili dvije godine nakon početka vakcinacije.

Upitno je i koliko dugo će vakcina štititi, odnosno održavati taj kolektivni imunitet.

Prof. dr Branislav Tiodorović, epidemiolog i član Kriznog štaba za borbu protiv korona virusa u Srbiji kaže za Telegraf.rs da maske možemo postepeno eliminisati tek sa stvaranjem kolektivnog imuniteta.

"Maske i ostale mjere ostaće i dalje važne za prevenciju zaražavanja čak i posle vakcinacije kovid vakcinom, iz razloga što se svi ne mogu odjednom vakcinisati, kao i zato što je potrebno najmanje 21 dan da bi došlo do stvaranja imuniteta, ali i zbog posebno osjetljivih osoba i djece. Tek sa stvaranjem kolektivnog imuniteta iznad 60 odsto možemo postepeno eliminisati maske", kaže prof. dr Tiodorović.

Nepredvidiv virus nezahvalan za predviđanje

Poznati virusolog, dr Ana Gligić, šef laboratorije Instituta za virusologiju, vakcine i serume "Torlak" u vrijeme variole vere nije se usudila da kaže kada bismo mogli da skinemo maske, odnosno steknemo zadovoljavajući imunitet.

Objašnjava da je korona virus toliko nepredvidiv, pa ju je par puta već demantovao.

"Ne može ništa više da se predvidi. Predvidjela sam da će u maju pasti na neki nivo koji bi bio podnošljiv, a nedugo zatim pojavio se veliki broj oboljelih. Nevjerovatan je način prenošenja ovog virusa", kaže dr Gligić.

Dodaje da, opet, ne vjeruje da će virus trajati do polovine sledeće godine, kao što kažu u Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (SZO).

"Mislila sam da je sada već postigao neki prihvatljiv nivo, i da će stati, ne vidim da neko nešto posebno proučava. Ne vidim da je neko uhvatio virus i da ga gleda, sve nešto teoretski", rekla je dr Gligić.

Da se život neće tek tako sa dolaskom vakcine vratiti u normalu, i da će proces oporavka biti dugotrajan, upozorila je i grupa vodećih naučnika britanskog Kraljevskog društva.

Trenutno se u svijetu razvija više od 200 vakcina protiv korona virusa.

"Vakcina pruža veliku nadu u potencijalni kraj pandemije, ali znamo da je istorija razvoja vakcine puna neuspjeha", rekla je doktorka Fiona Kali sa Nacionalnog instituta za srce i pluća Kraljevskog koledža u Londonu, a prenio je BBC.

Uprkos tome što postoji optimizam britanske vlade da bi neki ljudi mogli da se vakcinišu već ove godine dok bi masovna vakcinacija mogla da se dogodi početkom naredne, Kraljevsko društvo upozorava da je to dugotrajan proces.

"Čak i kada vakcina bude dostupna, ne znači da će se za mjesec dana svi vakcinisati, govorimo o šest mjeseci, devet mjeseci ... godinu", rekao je profesor Nilaj Ša, šef hemijskog inžnjeringa na Kraljevskom koledžu u Londonu.

"Nema govora o tome da će se život odjednom u martu vratiti u normalu", dodao je on.

Istraživači upozoravaju da predstoji još puno izazova i da će biti potrebno još dosta vremena da se dobiju svi bitni odgovori kao što je pitanje dugoročnog imuniteta.

MONDO vas poziva da poštujete preporučene mjere – držite distancu, nosite masku i izbjegavajte okupljanja, to je jedini način da se spriječi širenje epidemije.