Svijet

CIJEPA SE DIO KONTINENTA: Tektonske promjene stvaraju novo more, pukotina se vidi i iz SVEMIRA

Autor Marija Ivetić Izvor Blic

Somalijska tektonska ploča, na kojoj leži istočna Afrika, malo-pomalo odvaja se od ostatka kopna.

Izvor: Printscreen/Twitter/BBC

Prije dvije godine pukotina duboka 20 i široka 15 metara podijelila je autoput i kuće u Keniji. U početku je to pripisano jakim padavinama u regionu, ali one nisu mogle biti jedini razlog: odgovorne su mnogo jače sile, duboko ispod Zemljine površine. Afrika se dijeli na dva dijela.

Mjesto gdje Afrika zaista puca mnogo je veće i čak se vidi iz svemira. Od Mozambika na jugoistoku pa do Crvenog mora na sjeveru pruža se udubljenje široko 100 kilometara, jedan njegov krak zapadno od jezera Viktorija, gdje se odvaja ogroman dio kontinenta. Somalijska tektonska ploča, na kojoj leži istočna Afrika, malo-pomalo odvaja se od ostatka kopna, pa će jednog dana tako nastati novi kontinent, koji će od Afrike odvajati novo more.

Pukotina u Africi sve veća

Odvajanje ploča počelo je još prije 20 miliona godina, a od tada se rov neprekidno povećava.

"Afrika je na putu da se podijeli, pukotina je već tu", kaže Saša Štaubah, geolog sa Univerziteta “Gete” u Frankfurtu.

Prema njegovim riječima, na nekim mjestima u Etiopiji rov je već ispod nivoa mora i jednog dana će voda ispuniti provaliju između kontinenata. On vjeruje da će se to desiti u “bliskoj budućnosti”, pri čemu se “pod bliskom budućnošću u geologiji podrazumijeva nekoliko miliona godina”.

Prvo će vjerovatno biti poplavljena Afarska depresija, nizija na Crvenom moru, na gornjem kraju rifta. Ovdje ne samo da se odvaja istočna Afrika od ostatka kontinenta, već i afrička i arapska ploča, pokrećući ogromne sile.

Afarska depresija spada u najtoplija područja na svijetu, temperature dostižu više od 50 stepeni Celzijusa. Vulkanski kamen stvara bizarne predjele, u kraterima ključa lava, a iz zemlje izvire vrela voda. Postoje zelena ostrva, oivičena korom od soli.

Nomadi, koji žive u tom regionu kažu da zemlja često podrhtava. Odjednom se zemlja otvori i u pukotinama nestaju kamile i koze. Vulkanska aktivnost i zemljotresi su propratne pojave pomjeranja tektonskih ploča. U Afarskoj depresiji zemlja postaje tanja zbog uticaja sila sa svih strana.

- Zemljina kora se rasteže - objašnjava geolog Štabah. To dovodi do njenog propadanja. Već sada se ovaj region nalazi na najnižoj tački Afrike, 155 metara ispod nivoa mora i ispunjava ga slano jezero. Ako se spuštanje rova i dalje nastavi, jednoga dana ispuniće ga voda iz Crvenog mora.

Tagovi