Vlada Jermenije proglasila je ratno stanje zbog eskalacije situacije u Nagorno-Karabahu. Objavljena je i opšta mobilizacija.
I lider Nagorno-Karabaha Araik Artjunjan proglasio je ratno stanje i objavio opštu mobilizaciju za sve starije od 18 godina, saopštio je njegov portparol Vagram Pogosjan.
Pogosjan je na svom Fejsbuk nalogu podijelio izjavu predsjednika nepriznate Republike Nagorno-Karabah u kojoj se kaže:
"Imajući u vidu situaciju, sazvana je vanredna sjednica parlamenta. Obraćajući se poslanicima proglasio sam ratno stanje i opštu mobilizaciju Artjunjan je rekao da u Nagorno-Karabahu nikad nisu bili pristalice rata, ali da su za njega spremni".
"Nema nikog ko više od nas voli mir. Mi nismo željeli rat, on nam je nametnut i mi smo dužni da branimo otadžbinu i svoje porodice. Za humanitarnu katastrofu koja prijeti regionu biće odgovoran lično predsjednik Azerbejdžana Ilham Alijev",rekao je Arutjunjan.
U međuvremenu, Ministarstvo odbrane Jermenije objavilo je da se građani Jermenije masovno javljaju u svoje vojne odsjeke kako bi kao dobrovoljci otišli u Nagorno-Karabah.
Prema izvorima jermenskog Sputnjika, širom zemlje u vojne odsjeke javilo se čak 10.000 ljudi.
- Ministarstvo odbrane Jermenije visoko cijeni spremnost sugrađana ali saopštava da u ovom trenutku nema potrebe za angažovanjem dobrovoljaca.
Ako to bude potrebno, Ministarstvo će izaći sa specijalnim saopštenjem - navodi se u saopštenju Ministarstva.
Portparolka jermenskog Ministarstva odbrane Šušan Stepanjan napisala je na Fejsbuku da je azerbejdžanska provokacija isplanirana ranije i da niz okolnosti ukazuje na to.
"Ministarstvo odbrane Azerbejdžana saopštilo je da je počelo ‘kontraofanzivu’ što pokazuje da su borbena dejstva planirana ranije. Svaki vojnik, koji ima elementarno znanje, reći će da priprema kontraofanzive traje nedeljama",rekla je ona.
Sukob između Bakuua i Jerevana počeo februara 1988. godine, kada je autonomni region Nagorno-Karabah proglasio otcjepljenje od Azerbejdžana.
Tokom sukoba između 1992. i 1994. godine, Azerbejdžan je izgubio kontrolu nad Nagorno-Karabahom i sedam susjednih regiona.
Od 1992. godine održavaju se pregovori o mirnom rješenju sukoba u okviru OSCE Minsk grupe, kojom predsjedavaju Rusija, SAD i Francuska.
U graničnim borbama u julu poginulo je najmanje 16 ljudi, što je izazvalo najveće demonstracije u istoriji u azerbejdžanskoj prestonici Bakuu koja sada poziva na punu mobilizaciju i ponovno zauzimanje regiona.
Araik Artjunian, predsjednik jeremnese pokrajine Artsaka (Nagorno-Karabah) napisao je na svom Tviter nalogu jutros:”Ako je rat ono što Azerbejdžan želi, rat će i dobiti”.