Grčka se danas sprema za udar stravičnog nevremena.
Mediteranski uragan, poznat kao medikejn (medicane) kreće se direktno prema Grčkoj, a svojim centrom na Jonska ostrva i Peloponez.
Meteorolog Đorđe Đurić kaže da se očekuju uraganski vetrovi jači od 200 kilometara na čas, ogromni plimni talasi i katastrofalne poplave i bujice.
Grci su od juče u stanju pripravnosti. Oluja Janos naterala ih je da zatvore škole na Zakintosu i Kefaloniji.
Obustavljen je trajektni saobraćaj, a predviđaju da će pasti 200 litara kiše po metru kvadratnom. Prvi udari oluje očekuju se već večeras, a sutra bi, ako se ostvare predviđanja meteorologa, Grčku mogla da pogodio prava kataklizma
"U toku jučerašnjeg dana iznad Sredozemnog mora, ispred obala severne Libije, formirao se ciklon, koji je vrlo brzo prerastao u medikejn (mediteranski uragan). Ciklon se već 24 sata kreće prema severoistoku i nalazi se iznad Jonskog mora, a danas se nalazio između Malte, Sicilije i Libije. Trenutno ne zahvata obalna područja, a iznad Jonskog mora donosi obilne kiše i grmljavinske oluje, ali i olujne vetrove", objašnjava Đurić kretanje ciklona.
On kaže da će mediteranski uragan nastaviti put dalje prema severoistoku.
"Dodatno će ojačati i donositi padavine i jake vetrove zapadnim i jugozapadnim predelima Grčke, Jonskim ostrvima, krajnjem jugu Italije i istočnoj obali Sicilije. Potom će se centar ovog Mediteranskog uragana direktno obrušiti na Zakintos i Kefaloniju. Očekuje se pad vazdušnog pritiska u centru na 978 mb. Udari vetra na Jonskim ostrvima i na zapadnoj obali Grčke biće uraganski, ponegde i preko 200 kilometara na čas, pa će postojati opasnost od šteta, ali i po ljudske živote", kaže Đurić.
Snažan vetar neće biti jedina muka za Grke.
"Očekuje se da padne i preko 150-200 mm kiše, uz poplave i bujice, a biće i ogromnih plimnih talasa i poplava. Dakle, centar oluje svojim središtem pogodiće Zakintos i Kefaloniju, potom i Peloponez, a tokom petka i subote snažan oblačni sistem u sklopu ovog mediteranskog uragana premeštaće se preko centralnih predela Grčke ka Egejskom moru i severoistoku, uz jake vetrove i jake grmljavinske oluje, a očekuje se da padne od 100 do 200 mm, lokalno i preko 300 mm kiše po kvadratnom metru, pa se očekuju katastrofalne poplave i bujice, naročito u brdsko-planinskim predelima", kaže Đurić.
Od sinoć je na snazi upozorenje za građane na koje se apeluje da budu oprezni i da svi oni koji žive u suterenima odu kod rođaka na prenoćište kako bi se zaštitili.
Zamenik ministra za civilnu zaštitu Nikos Hardalias rekao je u obraćanju naciji da se očekuje veoma loše vreme, sa jakim intenzitetom.
On je upozorio na poplave, te da bi moglo da dođe do rušenja drveća i rasta nivoa mora, posebno u područjima Zakintosa, Kefalonije, Itake, Mesinije, Evije...
"Efekti Janosa, moramo da budemo jasni, biće slični kao i kod oluja jačih intenziteta. Jake padavine doneće poplave u urbanim delovima, te može biti privremenih poteškoća u snabdevanju strujom, vodom telekomunikacijama. Za sve koji žive na pomenutim mestima potrebno je da prate tri uputstva", rekao je Haralias.
Svima koji žive u područjima koja su i ranije pretrpela poplave ili žive blizu reka i obala savetovao je da se "popnu na više spratove".
"Razmislite o tome da odete kod rođaka ili prijatelja na dva dana zbog lošeg vremena. Izbegavajte bilo kakvo nepotrebno kretanje tokom ovih teških uslova i zaštitite prozore i vrata, uvek imajući na umu mogućnost da odete na viši sprat kuće. Nemojte da prelazite bujice i poplavljene puteve pešaka ili kojima bez razloga. Pratite medije za dalje instrukcije", naveo je on.
Od zore čiste kišnu kanalizaciju
Radnici komunalnih preduzeća, ali i sami građani od jutros ubrzano čiste kanale ispred svojih kuća i šahtove kišne kanalizacije.
Gde je moguće bageri pored puta kopaju kanale kako voda ne bi poplavila saobraćajnice.