Broj slonova u Keniji više je nego udvostručen u periodu 1989-2018. godine, sa 16.000 na 34.000, a ove godine ubijeno "tek" sedam slonova.
Legalni lov na slonove u Keniji zabranjen je od 1973. godine, podsećaju agencije, a tokom proteklih godina vlasti su uspele da zaustave i krivolov.
Ove godine, prema državnim evidencijama, krivolovci su ubili tek sedam slonova, što predstavlja pad u odnosu na 34 ubijena 2019. ili 80 ubijenih 2018. godine.
U nacionalnim parkovima u Keniji u toku je program obeležavanja slonova ogrlicama za praćenje, a mladim slonovima se daju imena.
Kenija i druge zemlje supsaharske Afrike proteklih godina suočene su sa porastom krivolova jer kriminalne grupe ubijaju, ne samo slonove, nego i nosoroge kako bi namirile azijske apetite za slonovačom i rogovima koji se koriste u narodnoj medicini.
Godine 2016. kenijski predsjednik Uhuru Kenyata učestvovao je u spaljivanju 1.000 slonovskih kljova i rogova nosoroga, uništavajući tako zalihe krijumčara koje su im mogle donijeti milione.
Vlasti su uvele dugotrajni zatvor i veće kazne za krivolovce i krijumčare.
Nezakonito je ubiti životinju iz ugrožene vrste u Keniji, a Akt o zaštiti prirodne sredine (Wildlife Conservation Act) je 2013, godine uspostavio kaznu od 225.000 dolara do doživotnog zatvora za prekršioce. Bilo je i pomena uvođenja smrtne kazne, ali to se ispostavilo kao lažna vest jer Kenija nema srmtnu kaznu.
Krivolov ugrožava i jedan od najvažnijih izvora prihoda za Keniju - turizam.