Svijet

Osjetan pad dolara

Autor Mladen Stojović Izvor MINA

Vrijednost dolara prema korpi valuta ove sedmice je na svjetskim valutnim tržištima osjetno pala, nakon što je američka centralna banka najavila promjenu pristupa inflaciji, što će joj omogućiti još veću fleksibilnost u odlučivanju o kretanju kamatnih stopa.

Izvor: Mark Wilson/Getty Images North America

Dolarov indeks, koji pokazuje kretanje američke prema ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, pao je ove sedmice 0,9 odsto na 92,40 bodova, prenosi SEEbiz.

Pritom je kurs dolara u odnosu na japansku valutu skliznuo 0,4 odsto na 105,35 JPY.

Američka valuta je oslabila i u odnosu na evropsku, pa je cijena eura skočila 0,9 odsto na 1,1905 dolara.

Dolar je već duže vrijeme pod pritiskom zbog izuzetno labave monetarne politike američke centralne banke i velikih fiskalnih podsticaja najvećoj svjetskoj ekonomiji, stoga se njegova vrijednost prema korpi valuta kreće blizu najnižih nivoa u posljednjih 27 mjeseci.

Dolar bi mogao i dodatno da oslabi, s obzirom na to da je Fed najavio promjene u vođenju monetarne politike, što joj omogućava još fleksibilniji pristup.

Predsjednik Feda Jerome Powell poručio je da će Fed ubuduće dozvoliti višu inflaciju kako bi se podržalo tržište rada i šira ekonomija, pa će tako voditi politiku prosječnog inflacionog cilja, što znači da će dopustiti i nešto veću inflaciju od dva odsto prije nego što poveća ključne kamatne stope.

Dosad se moglo očekivati da će Fed povećati kamate kada se inflacija približi ciljanom nivou od dva odsto, dok bi ubuduće kamate mogle ostati niske čak i ako inflacija bude nešto veća od dva odsto.

Fed je na početku izbijanja koronakrize oštro smanjio ključne kamatne stope, na nulu, a Powell je poručio da će kamate ostati niske još duže vrijeme.

Powell je kazao i da će Fed koristiti sve alate koje ima na raspolaganju kako bi podržao oporavak ekonomije i održao stabilnost cijena te snažno tržište rada.

S druge strane, japanski je jen, kao valuta-utočište u neizvjesnim vremenima, ojačao nakon vijesti da će najdugovječniji japanski premijer Shinzo Abe dati ostavku zbog pogoršanog zdravlja.

Analitičari banke ING u bilješci klijentima napisali su da je "Abenomika" među ključnim faktorima slabljenja jena prethodnih godina. Oni su dodali da je za jen najvažniji stav japanske centralne banke (BOJ), kao i da je prerano reći da li eć ostavka Abea značajnije uticati na centralnu banku.

Euro je ojačao zahvaljujući najavama novih podsticajnih mjera u najvećim ekonomijama, njemačkoj i francuskoj, što bi trebalo doprinijeti oporavku ekonomije eurozone od koronakrize.

Tagovi