Nakon što je "podigao vojsku" i naredio primjenu "svih mjera", predsjednik Belorusije Aleksandar Lukašenko obratio se građanima Grodna, i još za bar stepen podigao tenziju u zemlji u kojoj trahu višenedjeljni antivladini protesti.
Lukašenko je upozorivši da na zapadnoj granici zemlje nije mirno, da komšije "zveckaju oružjem, prijete, otvoreno se mešaju u unutrašnje stvari naše suverene države", zbog čega je potrebna spremna reakcija vojske.
"Neke snage u Poljskoj vraćaju se u vremena kada je taj deo beloruske zemlje bio u sastavu Poljske i smatrani su za istočna pogranična područja", ukazao je on.
"Neki se čak, trljajući ruke, znam to vrlo dobro, prisjećaju istočnih pograničnih područja gdje je sve bjelorusko bilo zabranjeno i iskorenjivano je užarenim gvožđem. Sada je to naša zemlja, zemlja suverene Belorusije gde u miru i slozi žive sve nacionalnosti", kaže Lukašenko.
Prema njegovim riječima, ako bi prestao da bude predsjednik Belorusije, zemlju bi "razbili, smrvili i ispljunuli".
"Nije danas pitanje Lukašenka. Najeo sam se ja tog hleba. Ali, zamislite na trenutak da nema tog Lukašenka. Da ga sada nema. Da li shvatate ko bi komandovao snagama na zapadu zemlje? Zamislite na trenutak pred kim bi ministar odbrane stajao u stavu ‘mirno’ i raportirao? Već na ovom trgu ne bismo bili gospodari mi, slomili bi nas, smrvili i ispljunuli", upozorava bjeloruski lider.
Kako kaže danas postoje ljudi koji guraju zemlju u propast razdora i mržnje.
Vojska Bjelorusije i specijalci treba da se nalaze na granici, ali su oni prinuđeni da osiguravaju bezbednost države na trgovima, ističe Lukašenko.
"Vojska i specijalci treba da budu tamo, na granici, samo što sam došao odande ovdje kod vas, a prinuđeni smo da ih držimo na ulicama i trgovima kako bismo osigurali pravni poredak i legalnost", poručio je on okupljenim građanima.
Kako je rekao, Belorusi moraju da brane svoju zemlju. Dosta je onih koji bi da "otkinu bar parče ove zemlje", posebno zapadni dio zemlje, rekao je on.
Lukašenko je podsetio i da zapadna granica nije samo granica Bjelorusije već i granica Organizacije ugovora o kolektivnoj bezbjednosti (ODKB, vojnog saveza koji predvodi Rusija).
Kako je dodao ta organizacija je zauzela stav da neće dozvoliti da Bjelorusija bude "izvrgnuta ruglu", ali da će Minsk sam riješiti situaciju.
"Zahvalan sam šefovima država koji danas podržavaju Bjelorusiju, ali, uvjeren sam, sami ćemo izaći na kraj sa problemima", rekao je bjeloruski lider svojim pristalicama.
Lukašenko je prethodno danas zatraži od vojske da se angažuje i "svimi merama i sredstvima" čvrsto stane u odbranu teritorijalnog integriteta zemlje
U Bjelorusiji već više od nedjelju dana traju masovni protesti protiv rezultata predsedničkih izbora na kojima je pobedio aktuelni šef države Aleksandar Lukašenko. Izbori su održani 9. avgusta. Prema rezultatima koje je utvrdila CIK, 80,1 odsto birača glasalo je za Lukašenka, a 10,12 odsto – za njegovog glavnog protivnika Svetlanu Tihanovsku.
Protesti protiv rezultata izbora, na kojima je Lukašenko osvojio šesti mandat predsjednika, bili su i dijelom nasilni, a u incidentima u kojima je policija primenila brutalnu silu, poginulo je najmanje dvoje ljudi.
Evropska unija je zbog toga najavila ekonomske sankcije mjere protiv vrha vlasti u Bjelorusiji a za izbore je rečeno da ih ne priznaju.