Čelnici SZO napominju da, iako se o virusu sada mnogo više zna nego prije pola godine, neke stvari su i dalje nepoznanica.
Globalna pandemija kovid-19 je katastrofa čije će posledice trajati decenijama, izjavio je generalni direktor Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) Tedros Adhanom Gebrejesus.
On je na sastanku komisije SZO za vanredne situacije rekao da pandemija predstavlja krizu koja se desi jednom u stotinu godina i da će se njene posledice osjetiti još dugo u budućnosti.
Tokom pandemije zaraženo je više od 17 miliona ljudi, a preminulo je najmanje 670.000.
Zaraza je počela da se širi krajem prošle godine u kineskom gradu Vuhan, nakon čega se proširila na cijeli svijet. Najugroženije zemlje u svijetu trenutno su SAD, Brazil, Meksiko i Velika Britanija.
U međuvremenu, više od 150 farmaceutskih kompanija radi na proizvodnji efikasne vakcine protiv kovida-19, mada se njena primjena ne očekuje prije prvih mjeseci 2021. godine, piše "Ekonomik tajms".
Tedros je upozorio da su mnoga pitanja i dalje bez odgovora, uprkos napretku u saznanjima o virusu, kao i da je čovječanstvo i dalje ranjivo.
"Rani rezultati proučavanja antitijela daju stalnu sliku, a to je da je većina svjetske populacije izložena virusu, čak i u područjima u kojima se već dogodio jači talas epidemije", istakao je Tedros.
Tedros je napomenuo da mnoge zemlje vjeruju da je najgore prošlo, ali je primijetan rast broja zaraženih i preminulih u pojedinim državama koje nisu bile toliko ugrožene u prvih nekoliko nedjelja.