Svijet

Britanska spisateljica opisala Crnogorce: "Srbi ih ugnjetavaju!"

Autor mondo.me Izvor Kurir

Rozeta Forbs engleska spisateljica i putopisac je prva žena koja je posjetila Kufru u Libiji, da bi se nakon toga zaputila u Jugoslaviju!

Izvor: MONDO/Predrag Vujić

Ona je u članku "Život u novom Balkanu - Jugoslavija" opisala narode, a članak je objavljen u časopisu Britannia u novembru iste godine.

O Crnogorcima je napisala sledeće:

"Crnogorci su siromašni ali je Crna Gora kao zapad. Kad bi se uporedila s Bosnom i Makedonijom, gdje su tursko-orijentalni uticaji vidljivi na svakom koraku, Crna Gora je više rezervisana/umjerena. Crnogorci su žilava i vrijedna "rasa," nepokorni su i zamjeravaju političarima koji su ih uveli u Jugoslaviju. Visoki su i zgodni, uvijek su bili ratnička "rasa" i sad u brdima vode gerilski rat. Srbi ih ugnjetavaju ali se dvije rase međusobno poštuju i stravstveno vole svoje otadžbine" - stekla je takav utisak autorka ovog teksta.

Evo šta je napisala o Srbima: "Srbi su pravi frajeri, "Amerikanci Balkana" koji gaze i mlate ostale ali donekle opravdano, jer većina Jugoslovena su ipak teški primitivci kojima treba držati čizmu na vratu. Što se njih tiče, većina stanovnika regije su zapravo prikrivreni Srbi. Veliki su ratnici, uvijek su bili i uvijek će ostati militantna "rasa", u Prvom svjetskom ratu doslovno su se golim rukama progurali kroz Makedoniju i Kosovo.

Beograd je ranije bio jednostavan ruralni grad ali sada uvjerljivo raste, usluga u restoranima je nenormalno brza, kao da su transplantovani iz Amerike. No dok je jednom iz Beča trebalo samo 10 dana da na upit stigne odgovor, u Beogradu čekanje traje 3 mjeseca, tamo balkanska korupcija cvjeta u javnoj upravi gdje nerad prikriva neznaje".

Ni Hrvati i Slovenci nisu ništa bolje prošli:

"Slovenci i Hrvati su vidno pod uticajem Austrije. Zagreb i Ljubljana su veseli i uređeni srednjoevropski gradovi s vrhunskom ponudom i oni tu veću razvijenost pomalo bahato nabijaju Beogradu na nos, kojeg smatraju orijentalnim i varvarskim. Hrvati su ušli u uniju s "inferiornim" Balkancima "nižeg standarda" misleći da će voditi glavnu riječ ali su se gadno prevarili. Srbima se u Hrvatskoj dodjeljuju ključni položaji dok se Hrvatske zvaničnike tjera u Bosnu, koja vrvi "primtivnim Muslimanima." Ne-srpskim zvaničnicima fali efikasniji Austrijski režim gdje su intelektualci lakše napredovali".

O Bosancima i Makedoncima kaže:

"Makedonci su zbog jezičnih specifičnosti zapravo Bugari a ne Srbi. Bosanski Muslimani su primitivci Turkskog porekla, lako se pokoravaju bilo kojem autoritetu, plaćaju veće poreze ali "to je volja Alahova." Sela su im prepoznatljiva po odsutnosti kovrčave balkanske svinje".