Svijet

OVO SU DVA NAJSIGURNIJA MESTA NA SVIJETU: Mogu da prežive nuklearne napade

Autor mondo.me Izvor Kurir

Tajni bunkeri lidera Rusije i SAD sigurno imaju nešto zajedničko - ni sami predsjednici, niti visoki zvaničnici dvije zemlje o njima ništa ne govore, a javnost raspolaže šturim informacijama, piše Kurir

System Perimeter: Judgement Day machine or the dead hand of Moscow [english subtitles]
Izvor: Youtube/screenshot/Russka

Ipak, postoji nekoliko informacija o skloništima lidera dvojice svjetskih sila koje su isplivale na vidjelo.

Prije dvije godine, uoči prvog sastanka predsjednika SAD Donalda Trampa i ruskog predsjednika Vladimira Putina, Pentagon je objavio izvještaj u kome se spominju dva tajna Putinova bunkera, koji su navodno napravljeni u centru Moskve – jedan tačno ispod Kremlja, a drugi pored Moskovskog državnog univerziteta (MGU). Zapadni mediji su aktivno pisali o karakteristikama tih objekata, pozivajući se na dokumenta koje je objavila obavještajna služba Ministarstva odbrane SAD.

Sudeći po tim informacijama, oba bunkera se nalaze na dubini od 300 metara i mogu da prime do 10.000 ljudi. Međusobno su povezani i imaju željezničku infrastrukturu koja omogućava da stignu do strateški važnih objekata. Pentagon je takođe objavio informacije o dva posebna bunkera u Podmoskovlju, koji su snabdjeveni hranom i drugim sredstvima sa kojima se može preživjeti nekoliko mjeseci. U slučaju nuklearnog napada odatle se rukovodi vojnim operacijama.

„Strateška komanda oružanih snaga SAD i američke obavještajne službe odavno znaju za ruski sistem zaštićenih komandnih punktova za visoko rukovodstvo i za mnogobrojne rezervne kanale vojnih veza“, saopštio je ranije bivši direktor četvrtog Centralnog naučno-istraživačkog instituta Ministarstva odbrane Rusije Vladimir Dvorkin.

Američka vojska je upoznata i sa tim da u Rusiji postoji još jedan sistem odbrane, koji će se iskoristiti u slučaju nuklearnog napada SAD.

„Kada se Sovjetski Savez suočio sa američkom prijetnjom formirali smo sistem 'Perimetar' (na zapadu poznat kao 'Mrtva ruka'). Sistem predstavlja duplirano automatsko komandno mjesto, koje će odmah izdati naredbu o lansiranju raketa, čak i ukoliko pogine visoko rukovodstvo zemlje“, rekao je predsjednik Akademije za geopolitičke probleme Leonid Ivašov.

System Perimeter: Judgement Day machine or the dead hand of Moscow [english subtitles]
Izvor: Russka

Svi tajni bunkeri i specijalna utočišta u Rusiji su pod nadležnošću FSB-a i Glavne uprave za specijalne programe predsjednika Rusije, stoga nema informacija o njima. Sve što javnost zna, otkriveno je iz arhivskih dokumenata koje je KGB objelodanio.

List „Vzgljad“ prenosi da se još jedna podzemna rezidencija predsjednika i vojne komande nalazi 60 kilometara od Magnitogorska (Čeljabinska oblast) na planini Jamantau, nedaleko od planinskog odmarališta „Abzakovo“. Navodi se da je bunker podignut u vreme Hladnog rata, a u medijima se često spominje kao „Putinov bunker“. To je povezano sa pisanjima „Njujork tajmsa“ 1996. godine, kada su izvještavali o tajnoj vojnoj bazi koja se gradi ispod zemlje u tom području.

Bunkeri ispod Bijele kuće

Prema mišljenju američkog novinara Ronalda Keslera koji se dugo bavio istraživanjima o životu u Bijeloj kući, predsjednički bunker nalazi se ispod travnjaka ispred predsjedničke rezidencije. Izgradnja bunkera je trajala dvije godine. Kesler u svojoj knjizi piše da bunker ima šest spratova i da u slučaju evakuacije može da primi ne samo Trampa sa svitom, nego i sve zaposlene u predsjedničkoj administraciji.

What Does US President's Bunker at the White House Look Like
Izvor: The Infographics Show

List Njujork tajms pisao je da je Obamin bunker samo dio kompleksa skloništa ispod Bijele kuće. Još od Drugog svjetskog rata tamo funkcioniše Centar za vanredne situacije koji se koristio kao sklonište za visoke zvaničnike iz kabineta predsjednika Džordža Buša, kao što su Dik Čejni i Kondoliza Rajs kada su teroristi u septembru 2001. godine napali Njujork i Vašington. Njujork tajms piše da se treći predsednički bunker takođe nalazi ispod Bijele kuće i da je opremljen početkom šezdesetih godina prošlog vijeka. Uključuje prostorije obavještajnog centra i konferencijsku salu. Ukupna površina bunkera je 500 metara kvadratnih.

Pentagon je podigao još jedan bunker početkom pedesetih godina prošlog vijeka, a namijenjen je za evakuaciju u slučaju nuklearnog rata. Nalazi se na granici Pensilvanije i Merilenda. Predviđen je za predstavnike visokih ešalona vlasti i visoke vojne zvaničnike SAD. Sklonište Rejven Rok može odjednom da primi 3.000 ljudi.

Sklonište Džona Kenedija

Na Floridi se nalazi predsjednički bunker koji je do prije nekoliko godina mogao posjetiti svako – riječ je o skloništu Džona Kenedija, koji je od 1998. do 2017. godine bio muzej otvoren za javnost.

President Kennedy's deteriorating Palm Beach County bunker: A reminder of why diplomacy matters
Izvor: FOX 13 News - Tampa Bay

Prema pisanju Tampa bej tajmsa bunker površine 140 kvadratnih metara bio je namijenjen za skrivanje predsjednika i njegove porodice od nuklearnog napada. Tamo je mjesec dana moglo da preživi 30 osoba. Zaštićen je od zračenja, a nalazi se pored stanice obalske straže SAD, koja bi obezbijedila zaštitu u slučaju neophodnosti. Bunker je sada zatvoren. 

Tagovi