Neobično otkriće nemačkih naučnika!
Istraživanje koje su sproveli naučnici u Nemačkoj pokazalo je da je procenat smrtnosti obolelih od korona virusa niži u zemljama gde se često konzumira fermentisano povrće.
Studija sprovedena u Univerzitetskoj bolnici u Berlini pokazala je da je stopa smrtnosti niža u zemljama u kojima je fermentisano ili ukiseljeno povrće, odnosno turšija, tradicionalno čest "gost" na trpezi.
Tim naučnika, predvođen Žanom Buskeom, utvrdio je da promene u mikrobiomu, prouzrokovane modernim životom i manjim unosom ukiseljenog povrća, utiču na širenje infekcije i ozbiljnost kliničke slike.
Fermentacija je proces koji vekovima unazad povećava antioksidacijska svojstva u namirnicama kao što su voće, povrće, pa i meso i mlečni proizvodi. O blagotvornim dejstvima jogurta, azijskog ukiseljenog zelja (kimči) i drugoj fermentisanoj hrani, rađene su brojne studije.
U istraživanju su analizirani podaci Evropske agencije za bezbednost hrane, i procenjen je nivo konzumiranja različitih fermentisanih namirnica u više zemalja. Utvrđeno je da je rizik od smrtnog ishoda bio značajno umanjen u zemljama u kojima je ta potrošnja bila veća.