Svijet

Ranije nego što smo mislili: RUSI napravili PRVU VAKCINU protiv korone?

Autori mondo.me Nataša Petrović

Da li će vakcina koju svijet iščekuje stići prije nego što smo mislili?

Izvor: Tanjug/AP Photo/Jean-Francois Badias

Rusija će u avgustu započeti masovnu proizvodnju prve u svijetu vakcine protiv korona virusa koju je razvio Institut "Gamalej", a kako je najavio direktor ruskog Fonda za direktna ulaganja Kiril Dimitrijev, do kraja godine moglo bi biti proizvedeno 200 miliona doza.

Ispitivanja prve vakcine u svijetu protiv virusa korona na dobrovoljcima na Sečenovskom univerzitetu u Rusiji već su uspješno završena, a cilj ove etape ispitivanja bio je da se potvrdi bezbjednost vakcine po zdravlje ljudi i to je urađeno.

Prema riječima Dmitrijeva, na tržištu će se prvo pojaviti vakcine zasnovane na adenovirusu, koje će dobiti zvanično odobrenje u septembru, a vakcina zasnovana na novoj tehnologiji mRNK najranije će se pojaviti početkom sledeće godine, jer je još potrebno da se ispita njena bezbjednost.

Dmitrijev procjenjuje da će sledeće godine biti proizvedeno više od tri milijarde doza vakcina, zasnovanih na adenovirusnim vektorima, "što će omogućiti svijetu da se efikasno bori protiv virusa korona", prenosi Sputnjik.

Vitalij Zverev, akademik Ruske akademije nauka, doktor bioloških nauka i naučni direktor Instituta za vakcine i serume "Mečnikov", objašnjava da virus korona sada kruži među ljudskom populacijom i da se više od 200 zemalja suočilo sa ovom pošasti, ali da je oboljelo oko 15 do 20 odsto, dok su svi ostali zaraženi nosioci virusa i više od polovine njih nema nikakve simptome.

Ukoliko želite da učestvujete u anketi posjetite Mondo Pređi na sajt

Zverev smatra da uspjeh liječenja virusa korona ne treba povezivati sa stvaranjem vakcine i upozorava da sa vakcinom ne treba žuriti kako ne bi bilo propusta, napominjući da se u uobičajenim okolnostima na vakcini radi od četiri do pet godina.

Taj proces se, kako kaže, može ubrzati uklanjanjem nekakvih birokratskih prepreka, ali ni tu ne treba brzati, jer je i ta birokratija, koja postoji godinama i decenijama, opravdana.

Najvažnije je, ističe virusolog, da vakcina bude efikasna i da nema neželjene efekte. On napominje da se prototip vakcine može u laboratoriji napraviti za nekoliko mjeseci, ali da je nemoguće provjeriti je za pola godine ili godinu, prenosi Tanjug. 

Mnoge laboratorije i instituti u svijetu ušli su u žestoku trku oko stvaranja vakcine koja će pobijediti kovid-19, jer je to, između ostalog, za svaku zemlju-proizvođača stvar prestiža, ali i profita.

Samo u Rusiji radi se na oko 47 vakcina, a tri prototipa ruske vakcine protiv virusa korona pokazali su svoju efikasnost.

Osim u Rusiji, vakcina protiv kovida-19 se ispituje i u SAD, Kini, Japanu, Singapuru i u nekoliko evropskih zemalja.

U svijetu je razvijen 141 prototip vakcine, a ima informacija da se radi na znatno više projekata.