Najviši upravni sud u Turskoj počeo je sa razmatranjem zahteva da Aja Sofija, trenutno muzej, ponovo postane džamija, prenosi AP.
Čuvena građevina iz šestog veka bila je glavna crkva Vizantijskog carstva pre nego što je pretvorena u carsku džamiju nakon otomanskog osvajanja Istanbula.
Osnivač moderne turske republike Mustafa Kemal Ataturk pretvorio ju je u muzej, koji svake godine poseti nekoliko miliona turista.
Nacionalističke i religijske grupe odavno vrše pritisak na vlasti da se Aja Sofija, koju smatraju delom muslimanskog otomanskog nasleđa, ponovo pretvori u džamiju.
Drugi veruju da će građevina, koja se nalazi pod zaštitom Uneska, ostati muzej kao simbol hrišćanske i muslimanske solidarnosti.
Državni savet Turske je saslušao argumente advokata grupe koja se zalaže za pretvaranje Aja Sofije u džamiju, prenela je privatna televizija HaberTurk.
Ova grupa želi da se poništi odluka Saveta ministara doneta 1934. godine, kojom je čuvena istorijska građevina pretvorena u muzej.
Sudski savetnik preporučio je da se zahtev odbije i istakao da bi ovu odluku trebalo da donese vlada.
Odluka suda trebalo bi da bude doneta za dve nedelje.
Državni sekretar Sjedinjenih Država Majk Pompeo uključio se juče u debatu oko pretvaranja Aja Sofije u džamiju.
On je pozvao Tursku da građevinu ostavi kao muzej, koji će, kako je on naveo, služiti čovečanstvu kao most između različitih vera i kultura.
Pompeovi komentari izazvali su primedbe turskog ministarstva spoljašnjih poslova, koje je istaklo da je donošenje odluke o statusu Aja Sofije unutrašnje pitanje Turske.