Svijet

Ako nosite masku ovo MORATE DA ZNATE! Podaci su LAŽNI! (FOTO)

Autor mondo.me Izvor mondo.rs

Iz svih relevantnih izvora poručuju da su procenti sa ilustracija proizvoljni i da ne postoje podaci na osnovu kojih bi se mogli izračunati.

Izvor: Mondo/Goran Sivački, društvene mreže


Ilustracije koje prikazuju za koliko procenata se smanjuje rizik od zaraze korona virusom ukoliko nosite masku preplavile su društvene mreže.

Međutim ovakvi dijagrami koji tačno "u procenat" prikazuju koliko maske doprinose sprečavanju transmisije virusa su netačni, a brojke na njima u najmanju ruku proizvoljne. 

 Dijagram prikazuje kako, navodno, postoji 70% vjerovatnoće od prenosa zaraze sa osobe koja ima COVID-19 i koja ne nosi masku na osobu koja je zdrava i takođe ne nosi masku.

Takođe, prikazuje se da postoji 5% mogućnosti da će zaraženi sa maskom prenijeti virus zdravoj osobi bez maske, a da je ta vjerovatnoća svega 1,5% ukoliko i zaražena i zdrava osoba imaju maske prilikom kontakta.

Međutim, obrazloženje za ove tvrdnje ne postoji.

Izvor: društvene mreže

Iz američkog centra za kontrolu i prevenciju bolesti za Rojters su potvrdili da se nošenje maski preporučuje kako bi se ojačale mjere socijalne distance, ali da ne postoje podaci uz pomoć kojih bi se izračunalo u kom procentu njihovo nošenje utiče na rizik od prenošenja.

"Centar za kontrolu i prevenciju bolesti ne može potvrditi preciznost brojeva sa dijagrama. Trenutno ne postoje podaci kojima bi se moglo odrediti u kom procentu nošenje maski smanjuje rizik od prenošenja virusa - stoji u odgovoru ove institucije agenciji Rojters.

Iz CDC navode da platnene maske nisu namijenjene zaštiti korisnika, ali da mogu spriječiti širenje virusa sa korisnika na druge.

"Maska sprečava kapljice da se rasprše po okolini. Dakle, moja maska štiti vas, a vaša mene! To je jedan od načina da ojačamo mjere socijalne distance koje se već primjenjuju", izjavila je porparolka američkog CDC-a.

I iz Evropskog centra za sprečavanje i kontrolu bolesti takođe navode da nije poznato u kojoj mjeri nošenje maski može doprinijeti sprečavanju transmisije pored ostalih kontramera i naglašavaju da se upotreba maski može smatrati samo "komplementarnim metodom", a nikako kao zamjena za druge utvrđene preventivne mjere.

Slično smatraju i zvaničnici Svjetske zdravstvene organizacije koji navode da nošenje maski "ne obezbjeđuje adekvatan nivo zaštite". U nedavnoj dopuni "Vodiča za sprečavanje širenja koronavirusa" stoji da bi maske čak mogle da predstavljaju dodatni izvor zaraze ukoliko se zdravi pojedinci kontaminiraju dodirivanjem ili upotrebom već iskorišćenih maski, a kao problem se navod i "lažni osjećaj sigurnosti koji maske pružaju i koji može dovesti do popuštanja pažnje i manje obazrivosti prema drugim socijalnim mjerama kao što je fizička distanca i higijena ruku"

Dakle, zaključak istraživanja Rojtersovog tima zaduženog za provjeravanje validnosti informacija je da ne postoje podaci uz pomoć kojih bi se moglo izračunati u kom procenu nošenje maski pomaže u sprečavanju transmisije tako da su brojke na dijagramu u najmanju ruku proizvoljne. Sa druge strane, nošenje maski se preporučuje kao dodatna mjera uz socijalno sitanciranje i često pranje ruku.

Ono što svakako treba da radite je da poštujete preporuke struke i nosite maske!

 Evo šta kažu građani, da li nose maske:

Tagovi