Tenzije

Zategnuti odnosi dve NUKLEARNE SILE, Kina i Indija se međusobno optužuju

Autori mondo.me Ksenija Jelesijević Izvor Tanjug Izvor RTS

Indija i Kina su saopštile da žele mir, ali su se danas međusobno optuživale za izazivanje sukoba u kojima je, na himalajskoj granici između dve države, poginulo najmanje 20 indijskih vojnika.

Nuklearka, nuklearna bomba
Izvor: Guliver/Getty images/iStock/KREMLL

"Mi nikada nikoga ne provociramo", rekao je indijski premijer Narendra Modi na nacionalnoj televiziji misleći na sukobe koji su izbili u ponedeljak.

"Ne treba sumnjati da Indija želi mir, ali ako bude izazvana, Indija će pružiti odgovarajući odgovor", poručio je on.

Portparol kineskog Ministarstva spoljnih poslova Džao Liđian izjavio je da je sukob izbio nakon što su indijski vojnici prešli liniju i postupili ilegalno, provocirali i napali Kineze, što je rezultiralo ozbiljnim fizičkim sukobima, povredama i pogibijama.

On je rekao da nije upoznat da li je bilo žrtava među Kinezima, mada su indijski mediji citirali zvaničnike da je najmanje 45 ljudi povređeno ili poginulo na kineskoj strani.

Džao je rekao da je situacija na granici stabilna i pod kontrolom. Šef kineske diplomatije Vang Ji je u telefonskom razgovoru rekao indijskom kolegi da indija treba oštro da kazni odgovorne za konflikt, navodi se u saopštenju kineksog ministarstva.

S druge strane, premijer Indije Narendra Modi je u dugo iščekivanom obraćanju rekao da će njegova vlada po svaku cenu braniti svaki centimetar svoje teritorije.

Modi je naveo i da je Indija ponosna na svoje vojnike jer su stradali boreći se i jer su sa "sobom poveli i neprijatelja"."Indija želi mir, ali se Indija neće suzdržati od adekvatnog odgovora na bilo kakvu provokaciju", poručio je premijer Indije.

Indijski zvaničnici su rekli da nije bilo upotrebe vatrenog oružja, već da su vojnici koristili štapove i kamenje.

Kina tvrdi da je dolina Galvan deo kineske teritorije i da su indijski vojnici upali na nju, što je dovelo do sukoba.

Dve najnaseljenije države sveta i nuklearne sile nikada se nisu dogovorile o dužini i pravcu njihove "Linije stvarne kontrole" - granice koja luta strateški važnom regijom Himalaja.

Kina tvrdi da njoj pripada teritorija od 90.000 kvadratnih kilometara na severoistoku Indije, koja obuhvata indijsku saveznu državu Arunačal Pradeš, gde živi budistička populacija.

Tagovi