Svijet

ZAŠTO SMETAMO NJEMAČKOJ? Otvaraju granice za 31 zemlju, ne i za Crnu Goru

Autor mondo.me Izvor dojče vele

Njemačka vlada namjerava da djelimično ukine upozorenje građanima da ne putuju van granica zemlje. Prema navodima agencije dpa, planirano je da putovanje bude ponovo omogućeno u 31 zemlju, a Crna Gora nije na tom spisku.

Izvor: Guliver Getty Images/i Stoc

Iako je Crna Gora jedina zemlja u Evropi u kojoj nema korona virusa, naša država nije se našla na spisku destinacija u koje mogu putovati Njemci. Premijer Crne Gore juče je najavio da ćemo od 1. juna otvoriti granice  za zemlje slične epidemiološke situacije kao što je naša i grupu tih zemalja spada i Njemačka.

Osim u 26 zemalja Evropske unije, tu su još i Velika Britanija, kao i četiri zemlje koje nisu članice Unije: Island, Norveška, Švajcarska i Lihtenštajn.

O predlogu dokumenta koji nosi naziv „Kriterijumi o omogućavanju unutarevropskog turizma“, u koji je agencija imala uvid, vlada bi trebalo da odlučuje na sjednici u srijedu, 27. maja.

Ukidanje zabrane putovanja trebalo bi da bude signal za omogućavanje prekograničnog ljetnjeg odmora u Evropi. Ideja koja stoji iza toga jeste da je obnavljanje turizma važno, za one koji putuju, za njemački turizam, ali i za ekonomsku stabilnost svake od zemalja u koju se putuje, stoji u predlogu odredbe Ministarstva spoljnih poslova, a prenosi dpa.

Kako bi obezbijedila najbolju moguću zaštitu od infekcije korona-virusom, njemačka vlada želi da sa EU donese čitav niz zajedničkih kriterijuma. Berlin, između ostalog, predlaže da i druge zemlje EU preuzmu pravilo o gornjoj granici od maksimalno 50 novih infekcija na 100.000 stanovnika u toku sedam dana.

Pored toga, svaka pojedina zemlja trebalo bi da razvije „održive koncepte“ o poštovanju pravila držanja distance, pranja ruku, nošenja maske i provetravanju, kao i dezinfekciji prostorija. Koncept zaštite trebalo bi da uključuje i planove za slučaj da se osobe koje su na odmoru razbole, dovoljan broj testova i mogućnost boravka u karantinu i pružanja medicinske njege.

Osim toga, moraju biti sprovedene preporuke Evropske komisije o bezbjednosti putnika i personala u prevoznim sredstvima poput aviona, navodi se dalje u dokumentu Ministarstva spoljnih poslova Njemačke. Evropska komisija bi, kako se dalje navodi, trebalo da razvije postupak o procjeni zaštitnih mera koje su preduzete.

Turistička privredna grana u Njemačkoj pozdravlja planove vlade o ukidanju zabrane putovanja u 31 zemlju. Predsjednik Turističkog udruženja Njemačke Norbert Fibig za dpa je rekao da ne pruža perspektivu samo turizmu, već i brojnim ljudima koji se raduju odmoru.

Njemački ministar spoljnih poslova Hajko Mas odluku o upozorenju kada je riječ o putovanju u zemlje širom svijeta donio je 17. marta. Riječ je o do sada nezabilježenoj – do sada se takvo upozorenje izdavalo samo u slučaju putovanja u ratna područja, poput Sirije ili Avganistana.