Naučnici kažu

Mjera od koje nam je svima muka je SPRIJEČILA ZARAZU desetine miliona ljudi

Autor mondo.me Izvor mondo.rs Izvor Tanjug

Koje mjere su bile djelotvorne, a koje nisu?

Izvor: Guliver/Getty images plus/iStock/kzenon

Nova studija potvrdila je da su mjere fizičkog distanciranja između ljudi efikasne u suzbijanju širenja korona virusa u SAD i da su najvjerovatnije sprečile desetine miliona slučajeva zaraze.

Istraživanje koje je objavljeno juče u časopisu "Helt afers" ("Health Affairs") otkriva da su mjere fizičkog distanciranja koje je uvela vlada smanjile dnevni porast broja zaraženih za devet odsto nakon tri nedjelje otprilike, prenio je CNN.

U studiji se navodi da bi broj zaraženih korona virusom u SAD bio za 35 puta veći da mjere fizičkog distanciranja nisu bile na snazi.

Naučnici su istakli da "istraživanje ilustruje potencijalnu opasnost od eksponencijalnog širenja virusa u odsustvu intervencija, pružajući relevantne informacije za strategije za pokretanje ekonomske aktivnosti".

Grupa naučnika sa Univerziteta u Kentakiju, Univerziteta u Luisvilu i Državnog univerziteta u Džordžiji procijenjivala je uticaj mjera socijalnog distanciranja poređenjem broja zaraženih među zemaljama u kojima su ove mjere na snazi i onih u kojima nisu.

Zatvaranje restorana i barova pokazalo se kao naročito efikasno u usporavanju širenja virusa, ali ne i zabrana masovnih okupljanja i zatvaranje škola.

Naučnici su istakli da njihovo istraživanje pokazuje određena ograničenja i nedostatke i ukazali da postoji veći broj zaraženih nego što to zvanični podaci pokazuju, jer nisu svi zaraženi bili bolesni u toj meri da im je bila potrebna lekarska pomoć.

Tu je i nedostatak neformalne inicijative zvaničnika u pogledu podsticanja nošenja maski, pojačane higijene, promene poslovne prakse i društvenih normi u vezi sa distanciranjem.