U ponedjeljak će deca u Španiji prvi put posle šest nedjelja najzad moći da izađu napolje.
Do tada za više od osam miliona maloletnih osoba u toj zemlji važe najstroža ograničenja kretanja u Evropi. Do sada su od ove mjere bila izuzeta samo djeca s posebnim potrebama i djeca koju roditelji nemaju kome da ostave kad moraju u nabavku, prenosi Kurir.
Međutim, ublažavanje mjera ne znači da će deca imati naročite slobode. Ona mlađa od 14 godina od sledeće nedjelje moći će jedino da izađu u pratnji odrasle osobe da bi otišli u samoposlugu, apoteku ili sjedjeli na klupi, a iste mjere se odnose i na starije španske sugrađane.
O šetnji i vožnji skejtborda, dakle, i dalje mogu samo da sanjaju, piše "Frankfurter algemajne cajtung". Parkovi i igrališta zatvoreni su širom zemlje. Nema govora ni o povratku u vrtiće, mogućnost koju, recimo, susjedna Portugalija razmatra za maj. Škole će vjerovatno proraditi tek u septembru.
Najnovije ankete pokazuju da je skoro 60 odsto ispitanika za dalju primjenu stroge zabrane kretanja, jer podaci nisu baš ohrabrujući: u utorak je zabilježeno 430 smrtnih slučajeva za 24 sata. Zbog toga će vlada produžiti većinu zabrana do desetog maja.
Činjenica da su djeca od početka bila zarobljena u kući na društvenim mrežama izaziva sve veće nezadovoljstvo:
"Nemojte više da čekate: oslobodite našu djecu", napisala je prije nekoliko dana gradonačelnica Barselone i majka dvoje djece Ada Kolau na svom Fesjbuk profilu.
"Ako odrasli mogu da izađu u šetnju sa svojim psom, zašto naša djeca još treba da čekaju? Znamo da mogu da prenesu zarazu iako nemaju simptome – baš kao i mnogi odrasli", napisala je.
Mnogi političari imaju slične zahtjeve, pri čemu su neki tražili da se donese plan kojim će biti utvrđeno kada koja starosna grupa može u šetnju.
Ljekari, psiholozi i nutricionisti takođe upozoravaju na posledice izolacije. Oni kažu da su deca od sredine marta deblja za pet odsto, jer se nedovoljno kreću – čak ne smiju da izađu u baštu i na krovnu terasu ukoliko su one na raspolaganju svim stanarima. Djeci nedostaju drugari i rođaci, a pedijatri upozoravaju da dugotrajni karantin može da izazove negativne posledice na razvoj mozga i psihičko zdravlje.