Svijet

Da li je Kina pobijedila? ili Kako će svijet izgledati posle korona virusa?

Izvor mondo.rs

Ugledni stručnjaci procenjuju da je još rano za prognoze koja će sila biti "vodeća" posle ove zdravstvene i ekonomske krize, a "azijski Henri Kisindžer" ističe: "Amerikanci treba da znaju da su Kinezi umorni od vrijeđanja, a Kina da ne potcjenjuje moć Amerike".

Izvor: Tanjug/AP/Ng Han Guan

Kako će svet izgledati nakon što prođe pandemija korona virusa (ako ikada prođe)? Da li ćemo prisustvovati novom svjetskom poretku u kojem će Kina preuzeti dominaciju ili će se SAD i druge velike sile "presabrati"? I koliko će trajati ekonomski oporavak svijeta?

Sve ovo bila je trma diskusije "Da li je Kina pobijedila?" koju je organizovao Centar za međunarodnu saradnju i održivi razvoj (CIRSD) Vuka Jeremića, a u kojoj su se sagovornici saglasili da je svijet potcijenio opasnost od virusa korona i da nastavlja da potcenjuje razmjere štete koju će pandemija izazvati, jer bi bolest mogla da se vrati posle ukidanja ograničenja, a pogoršanje tek sledi u većem dijelu svijeta, poput Afrike, Južne Amerike i južne Azije, gdje je kriza na početku.

Rano je za proglašavanje pobjede bilo gdje, a ekonomski oporavak biće spor i čovječanstvo još nije vidjelo najgore, jer se virus korona pokazao kao opasniji protivnik nego što je na početku izgledalo, ocenili su bivši savjetnik predsjednika SAD Baraka Obame Ivo Dalder i singapurski diplomata Kišor Mahbubani, poznat i kao "Henri Kisindžer Azije", u razgovoru održanom u okviru serije "Korona dijalozi".

Dalder je naveo da je u toku najteža svjetska kriza od završetka Drugog svjetskog rata, neuporedivo veća od obe prethodne u 21. vijeku, kao i od svake krize od 1945. godine.

"Politika predsjednika SAD Donalda Trampa ’Amerika na prvom mestu’ je u direktnoj suprotnosti sa američkom politikom svetskog lidera u prethodnih 70 godina. Amerika bi trebalo da vodi, a ne da pobjeđuje. Pobeđuje onaj ko je potukao protivnika, a vodi onaj ko je pridobio ostale da idu sa njim. Amerika je vodila 75 godina, ali je nedavno cilj vođstva zamenila ciljem pobjede. Moramo da shvatimo da će u današnjem svijetu izgubiti onaj ko insistira na pobijedi", rekao je Dalder.

Mahbubani je naveo da se Kini se isplatila velika investicija u odabir najboljih stručnjaka da rade u vladinim organima, i dodao da kvalitet stručnjaka koji rade u kineskim zdravstvenim službama i državnim agencijama nikada nije bio veći.

Dalder i Mahbubani su se složili da je rano za ocjenu koja će sila izaći iz krize kao pobjednik.

"Strateški cilj Kine je stalno jačanje i svodi se na dvije riječi - NIKADA VIŠE. Kina ne želi da se ponovi vek poniženja, koji je trajao od 1842. godine do 1949. godine. Kinezi su shvatili da su u tom vijeku bili slabi jer su se izolovali od ostatka svijeta i zato im je sada globalno angažovanje drugi strateški cilj. Kina još nije spremna da bude svetski lider, ali je spremna da sarađuje sa ostatkom svijeta", rekao je Mahbubani.

Dalder je dodao da je najvažniji razlog zbog kojeg Kina igra značajniju ulogu u svijetu to što Amerika više ne igra tu ulogu.

"Kriza je svima stavila do znanja koliko je svijet mali, međuzavisan i povezan. To saznanje bi trebalo da podstakne na veću saradnju, a ne na sukobe i rivalitet. Pandemija virusa korona je treća velika kriza u 21. veku, nakon terorističkih napada 11. septembra 2001. godine i ekonomske krize 2008. godine", rekao je Jeremić.

"KINEZI SU UMORNI OD VRIJEĐANJA"

Dalder je naveo da Amerika ima da ponudi mnogo više od poruke "ne kupujte Huawei", jer i dalje može da ponudi okupljanje velikih djelova sveta oko zajedničke akcije u rešavanju najvećih problema današnjice.

"Pristup ’ili si sa nama ili si protiv nas’ je možda bio efikasan u borbi protiv terorizma posle 11. septembra, ali to nije dobar način delovanja u međunarodnim odnosima", rekao je Dalder.

Mahbubani je istakao da bi bilo najbolje ako ni SAD ni Kina ne bi primoravale druge države da biraju sa kojom će od te dvije sile sarađivati, nego da svi sarađuju, jer većina država želi dobre odnose sa obje sile.

"Zabrinjavajuća je i pogrešna današnja sloboda vrijeđanja Kine, kao da se danas može reći bilo šta protiv Kine i da postoji dozvola za vrijeđanje. Možete se slagati sa onim što Kina radi li biti protiv toga, ali reč je o staroj civilizaciji na koju su Kinezi ponosni", rekao je Mahbubani.

Imao je još jednu poruku:

"Volio bih da neko objasni Amerikancima da su Kinezi veoma umorni od uvreda i da im je dosta toga. Nastavak vrijeđanja povećava vjerovatnoću iracionalnog odgovora na uvrede. Kina, sa druge strane, nikada ne bi trebalo da potcijeni moć Amerike", dodao je Mahbubani.

Mahbubani je naveo da se Amerika i Kina svađaju dok se planeta suočava sa velikim problemima, poput globalnog zagrevanja, pa bi budućim generacijama današnji odnosi mogli da izgledaju kao svađa dva čopora majmuna u šumi koja gori oko njih.

Tagovi