Administracija Dolanda Trapa razmišlja o prekidu obavještajnih veza sa zemljama koje kažnjavaju homoseksualce. A šta će sa velikim saveznikom, Saudijskom Arabijom?
Sve obaveštajne veze mogle biti prekinute sa zemljama u kojima je homoseksualnost kažnjiva zakonom, kako bi SAD pojačale pritisak da te nacije promijene zakone, kaže direktor svih obavještajnih službi, Ričard Grenel.
"Ne možemo samo da damo moralnu pridiku i očekujemo da drugi ljubazno odreaguju i urade pravu stvar", kaže Grenel u intervjuu "Njujork tajmsu".
Grenel, koji se smatra za prvog član kabineta predsjednika SAD koji se otvoreno izjašnjava kao homoseksualac, pojačano radi na promociji antidiskriminacionih poduhvata američke vlade.
Pren nego što je ušao u obavještajne vode, Grenel je kao ambasador u Njemačkoj radio i na povezivanju gej, lezbejskih, biseksualnih i transrodnih grupa iz SAD i drugih zemalja.
Grenel tvrdi da u ovoj novoj akciji ima "leđa" u Bijeloj Kući.
"Imamo punu podršku predsjednika. To je američka vrednost, i politika SAD. Ako bi neka zemlja sa kojoj radimo obavještajne poslove uhapsila ženu zbog njenog pola zbog , apsolutno bi nešto uradili. I same SAD su bezbjednije kada njeni partneri poštuju osnovna ljudska prava", kaže Grenel.
Oko 70 zemalja u svijet ima zakone protiv homoseksualizma, uključujući i vodeće partnere SAD u svijetu – od Saudijske Arabije, preko Egipta, do Kenije. Administracija Donalda Trampa već je u vezi Saudisjke Arabije imala problema sa "moralnim imidžom" u slučaju ubistva saudijskog novinara Džamala Kašogija u konzulatu zte zemlje u Istambulu. Ubistvo je očigledno naručeno i izvedeno po nalogu iz Rijada, a Tramp je izjavio da se valjda ne očekujue da se zbog jednog novinara kvare odnosi sa velikim saveznikom (i finansijskim sponzorom SAD).
Grenel nije precizirao da li se u ovim "prekidima" misli na punu saradnju ili samo na dijeljenje nekih informacija.