Svijet

RIJEŠITE UBISTVO PREDSJEDNIKA KENEDIJA: Ispitajte teoriju lutajućeg metka!

Autor mondo.me Izvor Kurir

Da li ste ikada htjeli da obrađujete dokaze, poput stvarnih metaka, iz ubistva Džona Kenedija?

Zapruder Frame 313: The JFK Assassination | 100 Photos | TIME
Izvor: YouTube/screenshot/TIME

Javnost će to moći ove godine, ali ne lično. Meci koji se odnose na ubistvo digitalizuju se, tako da svako može provjeriti sitnice koje su zauvijek promijenile Slobodni svijet, prenosi Kurir.

Projekat je zajednički napor Nacionalne arhive Vašingtona i NIST-a - Nacionalnog instituta za standarde i tehnologiju. Cilj je predstaviti zainteresovanim stranama detaljne računarske modele ove istorijske municije.

Korisnici internet arhive će se približiti JFK-ovim mecima izbliza i lično bez ostatka otisaka (dobro, možda digitalnog). Dejli Mail piše da su replike „čak korisnije od stvarnih metaka jer se mogu zaokretati i uvećati do velikog stepena bez posebnih mikroskopa ili druge opreme“.

Kako se to radi? Koristi se tehnika koja se zove mikroskopija sa varijacijom fokusa. Ovo stvara 3D sliku iz više mikroskopskih slika različitog fokusnog rastojanja. Druga praksa poznata kao konfokalna mikroskopija pojačava detaljnost slika.

Preserving the JFK Assassination Bullets
Izvor: National Institute of Standards and Technology

Marta Marfi iz Nacionalne arhive komentariše da će se „svaki zarez na metku, svaki nadimak“ uočiti. Tim je izveo ukupno 6 metaka, počevši od 2 fragmenta iz projektila koji su ubili predsjednika Kenedija 1963. U saopštenju NIST-a opisuju ih kao „upletene komade bakra i olova“, prenosi Kurir.

Džon Koneli, guverner Teksasa, pogođen je trećim metkom. On je dobio naziv "nosećeg metka", jer je pronađen tek kada je Koneli stigao u bolnicu. Osuđeni ubica Li Harvi Osvald pokušao je da ubije majora Edvina Vokera 7 mjeseci prije svog zloglasnog zločina. Osvald je koristio isto oružje, pa je ovaj metak takođe dio kolekcije.

Zapruder Frame 313: The JFK Assassination | 100 Photos | TIME
Izvor: TIME

Konačno su dva metka koje su vlasti izbacile iz pištolja JFK. Mejl piše da su „ispaljeni iz pištolja izvađenog sa mjesta zločina kako bi testirali njegova opšta i balistička svojstva“.

Balistika i druge forenzičke ekspertize prednjače u mislima stručnjaka, jer ove smrtonosne artefakte predstavljaju svetu kao nikada do sad. Vašington Post piše: "Kada se puca, cijevi pištolja proizvode mikroskopske oznake poznate kao strelice na mecima."

Strelice se zatim ispituju. „Forenzički istražitelji upoređuju razlike ž.“ U članku se dodaje: „Međutim, tehnika je stara više od jednog veka.“ NIST dalje objašnjava šta bi njihov rad mogao značiti za razbijanje zločina: „umjesto da samo kažu da li se poklapaju dva metka ili ne, forenzičari će moći da statistički procijene njihov stepen sličnosti“.

Nadam se da će rezultat biti da „sudije, porote i istražitelji imaju pouzdane, naučno zasnovane informacije kada odlučuju krivicu ili nevinost“. Dokazi poput uvijenih fragmenata metaka koji su ubili Kenedija mogu se podvrgnuti većoj kontroli i dati preciznije rezultate.

JFK assassination: Father, son probe single-bullet theory
Izvor: CBS This Morning

  "Bilo je to poput rješavanja superkomplikovane 3D slagalice", rekao je naučnik Tomas Brajan Renegar, a prenosi NIST. Sigurno da neko do sada ima napregnute oči na svijetu, takođe tvrdi da može izvući složene dokaze iz sjećanja!

Prikazi će privući pažnju i amatera i profesora. Ubistvo Džona F. Kenedija bilo je nesumnjivo jedan od velikih misterija 20. veka. Uprkos tome što je Osvald proglašen ubicom, postoje mnoge nagađanja da li je to bio slučaj. Osvald nije mogao mnogo da govori sam za sebe - dva dana kasnije (24. novembra) ubio ga je vlasnik noćnog kluba Džek Rubi.

Maejl istražuje zloglasnu teoriju „travnatog udara“ koja kaže da je „predsjednik napravio pokret„ lijevo i lijevo “neposredno nakon što je upucan. To, prema zagovornicima drugog objašnjenja eksperata, sugeriše da je na Kenedija pucano sa prednje strane i to osoba koja je stajala na malom brdu na sjeverozapadnoj strani Dili Plaze, inače poznatom kao travnata lopta. Ali, teorija je nebrojeno puta osporavana tokom godina. "

Da li će baciti novu svjetlost na jedan od najšokantnijih događaja u Americi, malo je vjerovatno. Međutim, izgledi za bolju forenzičku analizu u suzbijanju kriminala čine ovo predstavljanje dokaza vrijedno samo po sebi vrijedan.

Tagovi