Vuhan, kineski grad iz kog je krenula pandemija, otvoren je poslije 76 dana izolacije.
Slavilo se na ulicama Vuhana, u kome je sve to vrijeme zabrane kretanja bio i Nikola U, profesor u jednoj školi, prenosi Kurir.
"Ovo što sada gledam kao da nije stvarno. Kao da je san. Neki film", kaže jedini Srbin u Vuhanu i dodaje: "Možete li da zamislite grad koji je dva i po mjeseca bio u potpunoj tišini, bez ljudi na ulicama, a odjednom počne da vri, postane mravinjak. Čudesne su slike, iako su lijepe, biće mi potrebno vremena da se i na njih naviknem".
Nikola (33) je svjedočio jezivim scenama umiranja u Vuhanu, a sada je sve to prošlost.
"Zadivljen sam mojim Kinezima. Kako su oni podnijeli sve ove mjere, sve dane izolacije. Njima je to, kao, potpuno normalno. Meni, priznajem, nimalo nije bilo lako. Sad dok gledam koliko su srećni i kako tu sreću pokazuju, vidim koliko cijene slobodu posle proživljenih dana izolacije. Oni, sada, slave život. Niko kao Kinezi, čini mi se, ne umiju da ga slave. Spektakl koji su priredili, posle ukidanja mjera izolacije i otvaranja grada, zaista je oda životu".
Krenuli su drumski i željeznički saobraćaj. Otvoren je aerodrom, poletjeli su i prvi avioni. Otvorene su prodavnice. Uskoro će i škole početi sa nastavom. Radnici u većini firmi već su na radnim mjestima. Ipak, neke mjere opreza su ostale, pa tako iz grada može da izađe i u njega da uđe samo osoba koja ima zeleni pečat, odnosno, kod u svom telefonu, kao potvrdu da je sasvim zdrava.
Taj kod je dobio i Nikola U. i on će uskoro među svoje đake.
"Da nije bilo potpune izolacije, da se mjere države nisu poštovale, Vuhan bi još bio zatvoren. Mene, zato, strašno brinu vijesti koje stižu iz Srbije. Ne razumijem naše ljude zašto ne poštuju preporuke ljekara. Ako je kineska priča uspjela u borbi sa virusom, a mi imamo sada priliku da je primijenimo jer su tamo i ljekari iz Kine, zašto to ne učinimo? Sve mi se čini da se nešto inatimo, ali od inata nema zanata", zaključio je Nikola.