Grčka pravoslavna crkva objavila da za veliki hrišćanski praznik neće biti nikakvih javnih okupljanja i bogosluženja u sklopu mera preduzetih da se vernici ne izlažu opasnosti od korona virusa. Crkva donira novac, sveštenici se odriču plata...
Uskrs je u hrišćanskom svetu jedan od najvećih praznika. Svake godine vernici "opsedaju" hramove i crkve, odlaze na liturgije/mise... Ipak, ove godine proslava Uskrsa biće mnogo drugačija nego do sada.
Gotovo sve crkve u svetu, odnosno hrišćanske verske zajednice, pridržavaju se mera svojih država i državnih organa, a u cilju sprečavanja širenja epidemije korona virusa, koji odnosi živote.
Sveti Sinod Grčke pravoslavne crkve saopštio je da pomera glavnu proslavu Ukrsa za 26. i 27. maj, kada će, nadaju se, crkve biti ponovo otvorene.
"Nadamo se i molimo se da će ova opasnost uskoro proći i da ćemo zajedno, sveštenstvo i vernici, moći da proslavimo Udzignuće našeg Gospoda u noći između 26. i 27. maja", objavila je Grčka pravoslavna crkva.
Vrh Grčke pravoslavne crkve pozvao je sve vernike da se striktno pridražavaju svih zdravstvenih mera, da slušaju lekare, epidemiologe, naučnike i da "ne nasedaju na one koji pozivaju na neposlušnost i nepridržavanje mera, koje u ovom trenutku nije opravdano čak ni ako se pozivaju na hrišćansku veru".
Sinod je 1. aprila održao video-sednicu, kojom je predsedavao arhiepiskop atinski Jeronim. U izveštaju, objavljenom na zvaničnom sajtu Grčke crkve, Sinod Grčke crkve je istakao da prihvata državne mere i pozvao sve da ostanu kod kuće, istovremeno tražeći od države da dozvoli da se službe tokom Svete nedelje održe u crkvama i manastirima, "iza zatvorenih vrata", čak i ako vernici ne mogu da prisustvuju.
Uz sve ovo, Sinod Grčke pravoslavne crkve je saopštio da će pomoći zdravstvenim ustanovama, a prva konkretna mera je donacija od 150.000 evra. Ujedno, saopšteno je i da su mnogi sveštenici odlučili da se odreknu dela svojih plata koje bi se donirale najugroženijima preko državnih organa, a pozvani su svi najviši predstavnici Crkve da učine isto.
Takođe, u saradnji sa drugim javnim ustanovama u Grčkoj, planirano je i da se pacijentima u bolnicama obezbedi hrana.
Uobičajeno, u redovnim okolnostima, u Grčkoj se za Veliki petak i u subotu noć, vernici u velikom broju okupljaju ispred crkava, pevaju se tradicionalne pesme, a "Sveti plamen" se prenosi od vernika do vernika koji drže sveće u rukama.
Ove godine, međutim, i grčki pravoslavni vernici, kao i mnogi drugi u svetu, Uskrs (19. april) će morati da obeležavaju u svojim domovima. U Grčkoj je obavezni karantin za sve produžen do kraja aprila.
Otpadaju i uobičajeni odlasci hiljada građana Atine i Soluna u manja mesta odakle potiču, kako bi se porodice okupile oko trpeza i tradicionalne jagnjetine. Vlasti su najavile rigorozne mere kontrole puteva. Ovo je zato što je bilo slučajeva prethodnih nedelja, kada su stanovnici iz većih gradova, odlazili u manja mesta i prenosili virus.
Takođe, vlasti su saopštile i da će konzumiranje jagnjetine biti strogo kontrolisano, odnosno reducirano.