Situacija u Italiji sa epidemijom korona virusom i dalje je veoma ozbiljna, zbog čega bi mjere karantina uvedene na cijeloj teritoriji zemlje u cilju spriječavanja širenja virusa mogle biti na snazi barem do kraja aprila, ocijenili su italijanski stručnjaci.
Naučnici su to saopštili pošto je bivši premijer Italije Mateo Renci zatražio "plan za ponovno otvaranje", i to, kako je kazao, "odmah", rekavši da "fabrike moraju biti ponovo otvorene prije (rimokatoličkog) Uskrsa (12. aprila), a zatim i sve ostalo".
Italija, gdje je do sada zabilježeno više od 80.000 slučajeva zaraženih i 9.000 umrlih od korona virusa, najviše u Evropi, uvela je drastične mjere karantina, uz sve oštrije kazne za prekršioce.
"Za obustavljanje mjera izolacije i za otvaranje kompanija i škola, još je rano", rekao je danas virusolog, profesor Univerziteta u Milanu Fabricio Preljiasko za italijansku agenciju Ansa, ocijenivši da je "realno čekati barem do kraja aprila".
Prema njegovim riječima, u Italiji neće doći do "jedinstvenog vrhunca" epidemije virusa korona, već da će najverovatnije do toga doći u više navrata u različitim dijelovima zemlje i da su zbog toga "najefikasnije oružje ostanak u izolaciji i restriktivne mjere".
Profesor milanskog Univerziteta Vita-Salute San Rafaele, virusolog Roberto Burioni saglasan je da treba početi sa razmišljanjem o "oporavku života" građana Italije, koji "ne mogu ostati kod kuće zauvijek", ali je istakao da je situacija i dalje veoma ozbiljna i da je "neralno da se radi na projetku ponovnog otvaranja u skorije vrijeme".
"Za sada morate ostati u svojim domovima, u suprotnom žrtve koje smo podnijeli biće uzaludne", naveo je Buroni.
Pooštrene mjere karantina u Italiji na snazi su od 11. marta, a očekuje se da će ova sedmica biti ključna za rezultate.
"Ova nedelja i nekoliko dana nakon toga su odlučujući, pošto je to vremenski period kada bi mjere koje je uvela italijanska vlada trebalo da daju rezultate, te se očekuje da vidimo da kriva (novooboljelih) pada brže, a nekoliko dana kasnije i broj smrtnih slučajeva", izjavio je u četvrtak pomoćnik generalnog direktora Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) Ranijeri Gvera za italijanski radio Kapital.
Prema mjerama koje je uvela Italija, a na koje su se ugledale druge zemlje širom Evrope u cilju spriječavanja širenja virusa, svi građani moraju biti u svojim domovima izuzev odlaska u kupovinu namirnica, u apoteku, kod ljekara ili na posao, uz popunjen formular kojim se obrazlaže razlog napuštanja mjesta prebivališta.
Broj mrtvih od posljedica infekcije virusom korona u sjevernom italijanskom regionu Lombardiji u jednom danu je povećan za 542 na oko 5.944, prenosi Rojters.
Broj slučajeva infekcije u ovom regionu, koji uključuje grad Milano, povećan je za oko 2.117 na oko 39.415. Prema jučerašnjim podacima, u Italiji je broj mrtvih iznosio 9.134, što je najviše u svijetu.
U međuvremenu, ruski vojni virusolozi došli su u Italiju da pomognu ljekarima u Lombardiji u borbi protiv korona virusa, saopšteno je iz ruskog Ministarstva odbrane, prenosi TASS.
U zajedničkoj akciji ruskog vojnog tima radiolo ke, hemijske i biolo ke odbrane i italijanskih vojnih stručnjaka, izvršena je dezinfekciju 4 000 kvadratnih metara bolnice i bolničkog kruga u Albinu u okviru dogovora o ruskoj pomoći koji su pro le nedelje postigli predsednik Vladimir Putin i premijer Đuzepe Konte.
U periodu od 22. do 25. marta u Italiju je sletjelo 15 ruskih vojnih aviona sa oko 100 eksperata ruskog Ministarstva odbrane.