Svijet

Lijek poznat pola vijeka ubica koronavirusa!?

Autori mondo.me PCpress Izvor sputnik

Lijek poznat već pola vijeka daje novu nadu u borbi protiv koronavirusa!

Izvor: Guliver/Getty Images/Darwin Brandis

Prema studiji koju su uradili francuski naučnici, lijek razvijen u borbi protiv malarije pomogao je u izliječenju kod 70 odsto oboljelih, a u kombinaciji sa antibioticima kod svih liječenih pacijenata, prenosi Sputnjiku svom srpskom izdanju.

Radi se o leku hidroksihlorokinu, koji je već decenijama, tačnije još od 1955. godine u upotrebi protiv malarije pod raznim nazivima. O tome je na svom Tviter nalogu pisao i poznati srpski genetičar Miodrag Stojković, navodi Sputnjik.

Prema pisanju stranih medija taj lijek se prvo pokazao djelotvornim u laboratorijskim uslovima, gdje je veoma efikasno ubijao koronavirus.

U članku čiji su autori naučnici iz Vuhana, koji su radili laboratorijske analize, navodi se da „ovaj lijek ima dobar potencijal za borbu protiv bolesti KOVID-19”.

Sada je objavljena i druga naučna studija, ovaj put iz Francuske, ali je ona zasnovana ne na laboratorijskim uslovima, već na kliničkom testiranju ovog lijeka.

Istraživanje su radili naučnici sa Instituta za medicinu Univerziteta u Marseju, a tim je predvodio Didije Rauj,

Oni su ovaj lijek ispitivali na 36 pacijenata - 20 ga je dobijalo, a 16 je bilo u kontrolnoj grupi.

Pacijenti su dobijali po 600 miligrama lijeka dnevno.

Utvrđeno je da je polovina pacijenata postala negativna na koronavirus za samo tri dana. U roku od šest dana, izliječeno je 70 odsto pacijenata.

Šestoro pacijenata iz ove grupe tretirano je kombinacijom lijeka protiv malarije i antibiotika i tu su rezultati bili još impresivniji. Petoro je bilo negativno u roku od tri dana, a šesti je izliječen posle šest dana, prenosi Sputnjik.

U studiji se navodi da „iako se radi o malom uzorku na kom je lijek ispitivan, istraživanje pokazuje da hidroksihlorokin dovodi do značajnog nestanka i redukcije koronavirusa u tijelu pacijenata, a njegovo dejstvo pojačava antibiotik azitromicin”.

Američki predsjednik Donald Tramp objavio je da je američka Administracija za lekove i hranu (FDA) odobrila korišćenje ovog lijeka za KOVID-19, preneli su mediji iz SAD.

Donald Tramp
Izvor: Youtube/ABC

Dobro je što je ovaj lijek poznat već duže vreme, pa znamo da kod njega nema ništa neplanirano i da ne može da ubije nekog. Pokazao je veoma, veoma ohrabrujuće rane rezultate protiv koronavirusa i on će gotovo odmah biti dostupan za primjenu”, rekao je Tramp.

Sputnjik dodaje da stručnjaci upozoravaju da je grupa pacijenata na kojoj je ovaj lijek ispitivan suviše mala, te da bi trebalo da se sprovedu opsežnija klinička ispitivanja.

Portal PCpress navodi da je Hydroxychloroquine (HCQ), poznat i pod brendom Plaquenil i da se još od  još od 1955. godine koristi za liječenje nekih tipova malarije, kao i za pomoć oboljelima od artritisa, lupusa i nekih drugih bolesti.

To nije skup lek – u zemljama naročito zahvaćenim malarijom mjesečna cijena tretmana tim lijekom ne prelazi 4.65 dolara dok je u SAD cijena nešto viša, oko 25 mjesečno. Lijek se isporučuje u pilulama, prenosi PCpress.

Sve to zvuči veoma ohrabrujuće, naročito zato što bi tretman COVID-19 bolesnika mogao da počne odmah, pošto je lijek dugo u upotrebi i dobro su poznate njegove loše strane, dok bi neki novi lijek morao da prođe kroz riguroznu proceduru koja bi utvrdila ima li on nekih neprijatnih dodatnih efekata za neke kategorije bolesnika. Neželjeni efekti HCQ-a su, naravno samo kod nekih pacijenata, povraćanje, glavobolja, problemi sa vidom i opšta slabost, što sve skupa ne zvuči strašno u poređenju sa opasnošću koju nosi COVID-19, prenosi pisanje Newsweek-a ovaj portal.