Svijet

Ovaj lav je bio veličine mačke a imao je zube koji su ledili krv u žilama

Autor mondo.me Izvor mondo.rs

Naučnici su otkrili ostatke izumrle vrste lava koji je živio prije 23 miliona godina u zabačenim djelovima Australije.

lav
Izvor: Guliver/Getty images/iStock/Ian Dyball

Ovaj lav (Lekaneleo roskellyae) lutao je drevnim prašumamama sjeverozapadnih oblasti Kvinslenda i, iako je bio veličine mačke, zbog oštrih zuba kojima je mogao da presiječe kost, bio je strah i trepet šume.

Ostaci lekaneleoa ili skreaćeno lea, pronađeni su u Riversliju u Kvinslendu, lokalitetu koje je na listi svjetskog nasleđa i poznato po obilju fosila.

"Ovaj mališa je jedan od najmanjih marsupijalnih lavova. Bio je veličine mačkice", rekao je ABC-u Majkl Arčer sa Univerziteta Novi Južni Vels. "Imao je izvanredne, izdužene i vrlo oštre pretkutnjake. Ovo je najneobičnije prilagođavanje ili evolucija mesojeda sisara na planeti", dodao je on.

Životinje iz prašuma Kvinslenda plašile su se lekanelea uprkos njegovim dimenzijama. Ne zna se kako bi se sada snašao u divljini jer ne postoji ni jedna vrsta koja mu je slična.

Marsupijalni lav (INFO)
Izvor: YouTube/ StorytellerMedia

Živio je u mirnoj prašumi na kojoj se danas nalazi suvo i snažno nisko rastinje Riversli.

Arčer kaže da je prašuma nestala zbog globalnog zagrijavanja i upozorio da će Australija ostati bez mnogih biljnih vrsta zbog klimatskih promjena, piše Dejli mejl.

Riversli je posle posjeta ser Dejvida Atenboroua postao najpoznatija lokacija fosia lokacija u Australiji.

Na tom mjestu se nalaze dobro očuvani ostaci životinja koje su živjele prije 23 miliona godina.

Marsupijalni lavovi nisu blisko povezani sa afričkim lavovima ili ugroženim azijskim lavom s podneblja Indije jer su se razvili izolovani od ostatka svijeta.

Najpoznatija vrsta marsupijalnog lava je thylacoleo carnifex - najveći sisar mesojed koji je ikada postojao u Australiji. Njegova prosječna težina iznosila je od 100 do 130 kilograma, a pojedini primjerci dostizali su do 160 kilograma.

Tagovi