Oko 3.000 kamila snimljeno je dok mirno hoda ulicama Tripolija nakon što su evakuisane iz obližnje libijske luke koja se našla pod artiljerijskim napadom.
Njihov vlasnik, biznismen iz Zavije, grada na severozapadu Sirije, kamile je dovezao iz požarima pogođene Australije i tako ih spasao sigurne smrti zato što su tamošnje vlasti pozvale na odstrel tih životinja.
Nakon što se luka u Tripoliju našla pod napadom, vlasnik je odlučio da evakuiše životinje.
Pošto nije bilo moguće da se organizuje prevoz kamionima, kamile su krenule u šetnju od 50 kilometara do Zavije.
Tripoli se našao pod udarom zbog sukoba snaga lojalnih komandantu Libijske nacionalne armije Kalifi Haftaru i i zvanične vlade koju podržavaju Ujedinjene nacije.
Haftar je nedavno napustio Moskvu, bez postignutog sporazuma o primirju u Libiji između snaga lojalnih njemu i zvanične međunarodno priznate vlade. Pokušano je da se pronađe rešenje uz medijaciju Rusije i Turske, ali na kraju nije bilo dogovora.
Istočno libijske snage, odnosno Libijska nacionalna armija, na čijem čelu je Haftar, pokušavaju da zauzmu Tripoli poslednjih 10 meseci, koji je pod komandom vlade na čijem čelu je premijer Farez Sarej. Nakon što je Haftar napustio Moskvu počeli su oružani sukobi na jugu Tripolija, a na udaru se našla i luka u kojoj su bile kamile.
Kamile je libijski biznismen dopremio iz Australije koju su pogodili stravični požari. Australijiski zvaničnici nedavno su u državi Južna Australija objavili “rat kamilama” i krenuli u njihov odstrel. Kako kažu, "izuzetno velika" stada u potrazi za vodom i hranom prete i, osim što mogu da nanesu štetu, predstavljaju opasnost na putevima.
Kamile su u Australiju 1840-ih godina doneli doseljenici, koristeći ih pri istraživanju kontinenta ili za transport robe, pre izgradnje železničkih pruga.
Oko 20.000 tih životinja je uvezeno iz Indije pre oko 60 godina.
Australija navodno sada ima više od milion kamila, a njihova populacija poslednjih godina ubrzano raste.