Svijet

OGORČENJE U NJEMAČKOJ: Povratak krajnje desnice, hitan sastanak s Merkel

Izvor mondo.rs Izvor Tanjug

Lideri njemačke vladajuće koalicije okupili su se na kriznom sastanku kod kancelarke Angele Merkel, a jedina tema je budućnost koalicije.

Izvor: Guliver/GettyImagesPlus/iStock/Oleksii Liskonih

To se dešava posle političkog potresa na izborima u pokrajini Tiringiji kada je prvi put izabran jedan premijer uz pomoć desničarske Alternative za Njemačku (AfD).

Socijaldemokrate traže odgovor i odgovornost Hirišćansko-demokratske unije (CDU) i kritikuju rukovodstvo Anegret Kramp-Karenbauer, naslednice Merkelove na čelu CDU, prenose njemački mediji.

Izbor Tomasa Kemeriha za premijera Tiringije glasovima desničarske AfD izazvao je talas ogorčenja zbog čega je on posle samo 24 sata podnio ostavku.

Njemačka kancelarka Angela Merkel izjavila je ranije da je dan kada je Kemerih izabran uz podršku AfD i njenih konzervativaca bio loš dan za demokratiju i da bi taj izbor trebalo da bude poništen.

Danas je smenila zvaničnika vlade koji je uputio čestitku Kemerihu, a što su tražili njeni koalicioni partneri, Socijaldemokratska partija (SPD).

Izbor Tomasa Kemeriha, malo poznatog člana Liberalno-demokratske stranke (FDP) u istočnoj državi Tiringiji, bio je prvi u kome je državni premijer pobijedio uz podršku AfD, čime je prekršen posleratni konsenzus među etabliranim strankama da izbjegavaju krajnju desnicu.

Tagovi