Najveća najezda skakavaca u posljednjih 25 godina zahvatila je istočni dio Afrike i predstavlja prijetnju za bezbjednost hrane u nekim zemljama koje su ionako najugroženije glađu u svijetu, saopštili su danas zvaničnici.
Ta najezda insekata delimično je posljedica neuobičajenih klimatskih uslova.
Na pojedinim mjestima su rojevi skakavaca toliki, da izgledaju kao tamni oblaci na horizontu. Skakavci su veličine prsta i na milione leti i skaču na usjeve koje uništavaju.
Najezda skakavaca je zahvatila Keniju gdje je jedan roj tih insekata bio dugačak 60 kilometara i širok 40, navele su vlasti i dodale da je to pustinjski skakavac, jedan od najopasnijih.
Ti insekti su se pored Kenije, pojavili u delovima Somalije, Etiopije, Sudana, Džibutija i Eritreje. Procjenjuje se da će zahvatiti i djelove Južnog Sudana i Ugande.
Ta pojava bi mogla da ugrozi već siromašno stanovništvo u tom dijelu Afrike gde su i nemiri, kao u Somaliji koja je na meti ekstremista, u Južnom Sudanu su dugogodišnji sukobi, a bilo je nemira u Etiopiji.
Regionalna organizacija Istočne Afrike je saopštila da tipičan pustinjski roj može da sadrži do 150 miliona skakavaca po kvadratnom kilometru koji lako migriraju s vjetrom i mogu preći 100 do 150 kilometara dnevno.
Prosječan roj za samo jedan dan može da uništi usjeve dovoljne za ishranu 2.500 ljudi.
Usjevi su već uništeni na stotinama hiljada hektara, a najezda bi mogla da potraje do juna jer su uslovi za razmnožavanje sakakavac povoljni posle neuobičajenih, velikih poplava posljednjih nedjelja.
Velike najezde skakavaca mogu biti pogubne: suzbijanje jedne koja je trajala od 2003. do 2005. godine je koštala više od 500 miliona dolara u 20 zemalja sjeverne Afrike, saopštila je organizacija UN za hranu FAO, a tada je izgubljeno više od 2,5 milijarde dolara prinosa.
Da bi pomogle sprečavanje i suzbijanje najezde, vlasti analiziraju satelitske snimke, skladište pesticide i prskaju tlo iz vazduha. U Etiopiji su zvaničnici rekli da su poslali četiri mala aviona za borbu protiv skakavaca.