Prema statističkim podacima, oko 110.000 američkih vojnika koji su služili u Iraku i Avganistanu oboljelo je od raka, a jedan od razloga je teško trovanje nepoznatim supstancama.
Među oboljelima je i mlađi vodnik američke Ratne mornarice Mark Ho, koji je služio u Iraku 2003. godine.
„Kada su mi dijagnostikovali rak, pomislio sam: ’Do đavola‘. Dali su mi svega pet godina. Ništa ne možeš uraditi za to vrijeme. Zbog čega se to dogodilo? Obolio sam od raka zbog služenja u vojsci“, počinje svoju priču Mark.
Beskonačne medicinske pretrage i šake tableta — u američkoj vojsci na hiljade vojnika boluje od raka. Ako je vjerovati statistici koju su napravili novinari o obolelima od raka u poslednjih 20 godina, rak ubija veterane ratnih operacija mnogo češće nego neprijateljski meci.
I Brajan Alvarado je služio u Iraku. Nije učestvovao u borbenim operacijama, ali se kući vratio kao invalid. Ljekari su mu dijagnostikovali zloćudni tumor. Danas je bivši vojnik primoran da govori kroz cijev.
„Spaljivali smo smeće, plastiku i opasne otpade. Nismo imali nikakvu zaštitu, dali su nam samo gas maske, ali to je bilo apsolutno nedovoljno kako bismo se zaštitili od zračenja. Dok smo to spaljivali, istovremeno smo sve i udisali“, prisjeća se taj američki vojnik.
Sve što se treba uništiti baca se u ogromne jame pod otvorenim nebom — plastika, oružje, hemijska sredstva, ljudski ostaci, reaktivno gorivo. Rupe sa desetinama tona otpada postale su „tradicija“ u praksi američkih vojnika na Bliskom istoku, piše Zvezda.
„Zašto biste to negdje odnijeli i reciklirali, ako se to može učiniti za manje novca na teritoriji Iraka, gdje vas niko ne kontroliše“, objašnjava vojni stručnjak Boris Rožin.
Mnogo godina kasnije među američkim veteranima iz Avganistana i Iraka zavlada je epidemija. Prema podacima Ministarstva zdravlja, bolesti su prouzrokovane toksičnim i radioaktivnim supstancama.
Od raka je obolelo više od 110.000 vojnika, a mnogi od njih su umrli.
Kako se navodi, Kongres SAD je zatražio objašnjenje od Pentagona. Zahtijevaju da se jame zatrpaju i da se vojnicima obezbijedi bar minimalna zaštita od zračenja.
„Pentagon, na primjer, plaća operacije promjene pola, čak imaju obezbijeđen novac za to, ali ne žele da daju novac da se spasu ljudi koji umiru od raka“, izričit je vojni stručnjak Ivan Konovalov.
Istovremeno, vojni budžet SAD za 2020. godinu iznosi 738 milijardi dolara, koji predviđa pomoć Ukrajini, ali ni dolar za liječenje oboljelih od raka.
Ministarstvo odbrane SAD ne negira „nuklearni“ problem, ali ne žuri da pomogne veteranima. Sudski postupci vode se decenijama, a ukoliko sud donese odluku o isplaćivanju kompenzacije, onda je obično dobijaju naslednici i rođaci već umrlih vojnika.