Koncentracije ugljen-dioksida (CO2) i drugih gasova sa efektom staklene bašte u atmosferi ponovo su dostigle nove rekordne nivoe u 2018. i nema nikakvog vidljivog znaka usporavanja, navode iz UN. U Švedskoj deca postavila muzikl o klimi.
Koncentracije ugljen-dioksida (CO2) i drugih gasova sa efektom staklene bašte u atmosferi ponovo su dostigle nove rekordne nivoe u 2018. godini i nema nikakvog vidljivog znaka usporavanja, saopštila je danas Svetska meteorološka organizacija (WMO).
Koristeći podatke stanica za merenje koncentracije CO2 na Arktiku i širom sveta, istraživači su utvrdili da su koncentracije CO2 dostigle 407,8 čestica u milion čestica (ppm), što je više u odnosu na 405,5 ppm godinu dana ranije. To povećanje je iznad proseka za proteklih deset godina i za 147 odsto je više u odnosu na predindustrijski nivo iz 1750. godine.
WMO takođe beleži koncentracije drugih gasova sa efektom staklene bašte, uključujući metan i azotni oksid.
Oko 40 odsto metana koji se emituje u vazduh dolazi iz prirodnih izvora, kao što su močvarna područja, dok je 60 odsto produkt ljudskih aktivnosti, uključujući stočarstvo, uzgoj pirinča i deponije.
Koncentacije metana su sada 259 odsto veće u odnosu na preindustrijski nivo, dok je porast registrovan prošle godine bio veći od proseka u poslednjih 10 godina.
Koncentracija azotnog oksida, koji nastaje iz prirodnih i ljudskih izvora, trenutno je za 123 odsto viša u odnosu na nivo iz 1750. godine.
Naučnike, međutim, brine sveukupan uticaj sve većih koncentracija tih gasova na globalno zagrevanje, budući da je od 1990. godine efekat tih gasova povećan za 43 odsto i ne pokazuje nikakve signale jenjavanja.
"Nema ni znaka usporavanja, a kamoli pada koncentracije gasova sa efektom staklene bašte u atmosferi, uprkos svim obećanjima datim u okviru Pariskog sporazuma o klimatskim promenama", izjavio je generalni sekretar WMO Peteri Talas ovodom objavljivanja godišnjeg izveštaja te organizacije o koncentraciji ovih gasova.
"Moramo pretvoriti obećanja u akcije i povećati ciljeve u korist budućeg blagostanja čovečanstva", ocenio je on.
Dodao je takođe da je poslednji put kada je Zemlja registrovala sličnu koncentraciju CO2 bilo pre tri do pet miliona godina. "Tada je temperatura bila viša za 2-3 stepena Celzijusova, a nivo mora veći za 10-20 metara nego sada", rekao je Talas.
Ovaj poziv na uzbunu upućen je nekoliko dana pred godišnji sastanak UN o borbi protiv klimatskih promena, COP25, koji se održava od 2. do 13 decembra u Madridu.
U međuvremenu, u Švedskoj je postavljen mjuzikl "Sačuvaj Zemlju" koji je ljude koji ignorišu ekološke promene nazvao "glupima", a sve u čast mlade eko-aktivistkinje Grete Tunberg.
Mjuzikl za decu, koji se finansira novcem poreskih obveznika, bezrezervno je doveo u pitanje mentalne kapacitete klimatskih skeptika zbog čega je optužen za ekološku propagandu, indoktrinaciju i alarmizam.
Direktorka škole u kojoj je mjuzikl izveden, izjavila je da je ideja bila da se pruži zaštita mladoj Greti, kao ključnoj osobi ekološkog pokreta, koja je izložena brojnim negativnim komentarim i osobi koju deca/glumci obožavaju.
Sama tema mjuzikla su deca koja predstavljaju životinje koje protestuju protiv uništenja njihovih staništa, šumskih požara i otopljavljanja leda. Sporan je deo u kojem deca pevaju i "sviraju bongo bubnjeve na praznim lobanjama onih koji negiraju klimatske promene", prenosi Sputnik.
"Moja nada je da će nastavnici širom sveta moći ovo da koriste kada se budu bavili pitanjem klimatskih promena. Takođe, nadam se da će ućutkati odrasle koji ne znaju za bolje", dodala je direktorka.
Ona je na najavila da će mjuzikl, koji je izazvao pomešane reakcije, ubrzo biti dostupan na Jutjubu sa engleskim prevodom.
Jedna od spornih rečenica glasi: "Mora da imaju plutu u glavama i sitan, sitan mozak".